Inlägg från: Anonym (H) |Visa alla inlägg
  • Anonym (H)

    Skansen

    En gång kom vi väldigt sent till Skansen precis före stängning. Det var rätt häftigt.


    Djuren tittade på oss eftersom det bara var vi där. De kanske trodde att vi var skötare och att det var matdags, vad vet jag, men det var en helt annan upplevelse. 


    Jag funderade faktiskt på samma sak. Det var ingen som kontrollerade oss efter stängning utan vi fick hitta ut själva. 


    Det finns som sagt väktare och säkert kameraövervakning överallt men helt omöjligt tror jag inte att det är. 


    När vi vår där på nyår så gick vi till andra sidan och tittade på fyrverkerier över stan. Det var kompakt mörker , nästan inte en enda lampa tänd, och det var också en rätt häftig upplevelse. Jag vet inte hur de skulle kunna hitta folk i det mörkret. 

  • Anonym (H)
    Anonym (Skansen) skrev 2025-05-04 19:32:52 följande:
    Det finns ju dessutom många gömställen att krypa in i, tänker jag. Och hur noga letar väktarna egentligen. Skansen är ju så stort. 

    Exakt min tanke. Man hade säkert kunnat sova i någon bod. De har stenkoll på vilka som kommer in men det är omöjligt att ha koll på när och vilka som kommer ut. 


    Jag var lite nyfiken på att testa men jag hade mitt barn med mig och numera är jag en ansvarsfull vuxen. I min ungdom försökte jag klättra in på Skansen efter stängning men muren var för hög (eller så var jag för full). 

Svar på tråden Skansen