Anonym (inte säkert) skrev 2025-05-13 03:20:53 följande:
Nog är det lite väl magstarkt att påstå att halva Sveriges befolkning skulle varit Nazi-sympatisörer. De var inte så många. Det var i första hand i militära kretsar och vid universiteten det fans sympatisörer och rena nazister som tex Sven Hedin.
I de breda folklagren var man väldigt okunnig om vad som hände i Tyskland. Man kan nog säga att det var Kriget man talade om och önskade få ett slut på.
Man var stolta över att Sverige höll sig undan kriget och kände stor sympati för alla som offrades i detta Krig. för det var ju det det handlade om.
Men visst fanns det några som var Antinazister och försökte propagera för sin sak. Företrädesvis Folkpartister. Det fanns också försök att bilda Nazistiska partier men de fick aldrig någon förankring i Sverige.
Jag vet inte om du menar att filmen Ett folk, Ett parti - socialdemokraternas historia (se Youtube-videon ovan i tråden) anklagar halva Sveriges befolkning (=alla socialdemokrater) för att ha varit Nazi-sympatisörer. Det gör den ju inte och så var det ju inte, utan filmen fokuserar på tongivande personer i inom den socialdmokratiska partieliten. Halva Sveriges befolkning var ju som du påpekar inte nazi-sympatisörer.
Man måste också skilja mellan nazisympatisörer och Tysklandsvänner som ju var många. Stora delar av borgarklassen var av tradition Tysklandsvänliga, eftersom Tyskland sedan länge setts som ett föregångsland inom vetenskap och industri m.m. Tyskland sågs som den stora kulturnationen med Goete och Schiller o.s.v.
Tysk-svenska föreningens medlemsregister upptar mängder av både kända och mindre kända svenskar flera år in i kriget. Och en hel del av dem gillade också nazismen men då framförallt som en motkraft till bolsjevismen.
Några kända personer bättrade sig aldrig utan var nazister även efter kriget (!) , som t.ex. Sven Hedin, Fredrik Böök och den i tråden omtalade svenska nazisten Gustaf Ekström som var med och grundade SD 1988. Han kom med i diskussionen i denna tråd då han fick lift från Tyskland med en av de vita bussarna med hjälp av en nazistisk tjänsteman från svenska UD.