Få äggblåsor
Ligger i sängen och funderar, ångesten har tagit över hela dagen. Var idag på första besöket på fertilitetsmottagningen, då jag varit utan mens under längre tid (upp och ner i vikt)
Via VUL såg de ca 3-4 äggblåsor, på andra sidan uppfattade jag inte vad han sa. Är fullkomligt skräckslagen inför det här. Vad väntar mig nu? Är det bara ivf som gäller eller kan man via tex medicinering få igång ägglossningen? Min sambo känns väldigt skeptisk gällande denna karusell och jag upplever inget stöd från honom. Därför jag vänder mig till er, finns det någon vänlig själ som kan ta mig genom processen? Jag är 38, så det finns inte oändligt med tid. Är fullkomligt livrädd för att inte få barn, har väldigt svårt att se hur livet då skulle kunna vara rikt och meningsfull.
Jag har låg äggreserv och genomgått ivf. Fick bara ett par äggblåsor vid ivf försöken och bara 1-2 embroys för insättning. började mina ivf försök när jag var 37 och nu två år senare vid sista ivf försöket med 2 äggblåsor så tog det sig!
Jag hade försökt köra på ivf direkt i ditt fall med tanke på åldern osv. Min läkare på kliniken sade till mig på mitt första besök att varför skulle du inte välja försöka med bäst odds, alltså ivf? det är ju varken farligt eller speciellt tufft i det stora hela. Mentalt är det jobbigt men det är ju snarare själva processen att försöka bli gravid och inte inte lyckas.