Inlägg från: Anonym (Iamthewalrus) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Iamthewalrus)

    Vad vill ni veta om therians?

    Har det gjorts någon studie om therianers IQ? Att den är låg fattar nog du med, men vore kul att veta hur låg den egentligen är i genomsnitt.

  • Anonym (Iamthewalrus)
    lykantrophona skrev 2025-05-19 13:35:45 följande:
    Ingen större studie, men anekdotiskt... Jag har ju gjort en stor neuropsykiatrisk utvärdering och där ingår IQ. Jag har högre än medel. Vi jobbar med allt möjligt, ungefär som folk i allmänhet, skulle jag tro. Kanske något fler som just söker sig till yrken som har med djur och natur att göra (jag har en masterexamen i biologi, men jobbar på lab).

    Varför tror du vi skulle skilja oss från genomsnittet i det här avseendet? Eller var det här din tanke av en kul trollning?
    Ditt första stycke är totalt irrelevant. 

    Svar på din fråga: För att det hela är väldigt korkat och otroligt fantasilöst. Just bristande fantasi förknippar jag med låg IQ. Det var därför jag ville veta.
  • Anonym (Iamthewalrus)
    Tremere skrev 2025-05-19 16:17:05 följande:

    Det var ett ovanligt korkat inlägg av dig.
    Skulle säga att det är du som är fantasilös och inte kan få in i skallen att människor är olika och att det absolut inte har med IQ att göra.
    Fantasi är en egen mental kapacitet, som också påverkas av personlighet, uppväxt och motivation och är inte knuten direkt till IQ.
    Samt att i TS fall handlar det inte om en fantasi utan om en känsla.


    Jag påstod inte att förmågan att fantisera är direkt knuten till IQ så jag vet inte varför du tjatar om det.

    Känslor berörde jag inte heller. Men jag har en känsla att om TS inte visste att vargar existerade skulle hen inte känna som hen gör. Vad känner du?
  • Anonym (Iamthewalrus)
    lykantrophona skrev 2025-05-19 21:58:04 följande:
    Ja, det där är ju svårt att avgöra förstås. Vad är hönan och vad är ägget? Det finns definitivt teriantroper som identifierar sig som djur som de först inte kände till. De t ex trodde att de var ett välkänt djur, men något skavde och de läste på... och så matchar deras känslor/beteenden bättre något obskyrt djur. 

    Det är svårt att växa upp som barn i Sverige utan att känna till att vargar existerar. Så frågan är - hur lyckades jag undermedvetet "präglas" på varg, trots att jag inte ens är uppvuxen med pälsdjur i hemmet, när mina favoritdjur som barn var helt andra arter och jag definitivt inte liknar en varg fysiskt ett dugg? Ja, det blir väl som det där citatet från Hermann Hesses "Stäppvargen":
    ?Det var en gång en som hette Harry, kallad Stäppvargen. Han gick på två ben, hade kläder på sig och var en människa, men egentligen var han i alla fall en stäppvarg. (...)
    Klokt folk kan ju tvista om huruvida han nu verkligen var en varg, eller om han kanske redan före födelsen förvandlats från varg till människa, eller om han fötts till människa men fått en stäppvargs själ och blivit besatt av den, eller om denna övertygelse att han egentligen var en varg bara var inbillning och sjukdom hos honom. (...)
    Vad andra hade för tankar om saken, och vad han själv hade för tankar om saken, det var honom likgiltigt, det tog i alla fall inte vargen ur honom?

    Kanske såg jag för mycket tecknad film som barn. Kanske skulle Freud eller Jung varit övertygade om att detta är en undermedveten konstruktion som uppstått av en anledning eller annan (Freud skulle väl skylla på sexualiteten, Jung på det kollektiva undermedvetnas arketyper). Kanske har jag något fel i hjärnan som gör att jag vill yla och morra och ha en svans. 

    I slutändan spelar det ingen större roll. Jag har inte valt det, det har inte försvunnit trots att jag försökt ignorera det, och trots många, många år är jag fortsatt en vargmänniska. Jag mår bra och har ett fungerande liv.

    Så, det är ganska likgiltigt vad som "egentligen" orsakade det. Det tar iaf inte vargen ur mig.
    Det är ganska gulligt att du försöker få det att låta lite unikt att just du "blev" varg. Men bara ganska.

    Det stoppar inte in någon varg i dig heller.
Svar på tråden Vad vill ni veta om therians?