Mår så dåligt i relationen
Hej,
Jag vet inte riktigt hur jag ska formulera mig, men jag mår dåligt i min relation och känner att jag behöver prata med någon.
Känner mig så instängd i det här förhållandet pga barn,hus och framförallt ekonomi jag får inte tillräckligt från sjukpenningen för att gå runt och jag har betalningsanmärkningar.
Så kan inte bara ta en lägenhet heller så känns så extremt hopplöst just nu även om inget fysiskt sker alls.
Det känns som alla dörrar är stängda och får panik över den tanken då jag inte vet hur jag ska stå ut mer.
Jag har PTSD efter tidigare relationer med både svårt psykiskt och fysiskt våld.
Det jag upplever idag är inte fysiskt ? men jag är ständigt på helspänn, blir nedtryckt, ifrågasatt och känner att jag inte får andas eller vara mig själv.
Jag blir väldigt triggad av han, och mitt mående försämras av hans beteende och kommentarer, allt ska vara på hans villkor, han gör ingenting för att jag ska må bättre.
Jag går på helspänn hemma och kan aldrig slappna av när han är hemma.
Bästa stunden är när han är på jobbet och jag känner mig så otroligt fri och att jag kan vara mig själv utan att behöva göra och tänka som honom.
Jag slipper dräpande kommentar, jag slipper känna att jag hittar på saker och att jag fel, jag behöver inte argumentera med någon och det är bara sånt otroligt lugn när han inte hemma.
Jag vet inte om det här räknas som psykiskt våld eller inte och kan man typ kontakta kvinnojour för råd och stöd eller finns det något annat jag kan vända mig till? :(