Inlägg från: Anonym (Arg mamma) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Arg mamma)

    Hundägare mot min vilja! Hjälp tack!

    Barnets pappa har köpt en hund till henne som han nu kräver ska vara där hon är. Vi har vv. Jag har inte godkänt detta alls, utan helt plötsligt var hunden bara här (hon lämnades innan jag hunnit hem) och han svarar knappt när jag försöker få tag i honom, säger att han är bortrest varannan vecka och inte kan ha den då. Hunden gör mycket för hennes mående, MEN jag vill verkligen inte ha ansvaret för en hund!

    Vad kan jag göra? Snälla någon med råd? Barnet i fråga är 12 och har npf. Har pratat med henne om det här, men det är svårt, för hon blir så ledsen och jag blir den dumma som nekar henne hunden.

  • Svar på tråden Hundägare mot min vilja! Hjälp tack!
  • Anonym (Arg mamma)

    Hunden behandlas såklart inte illa här, det är en söt krabat, men jag VILL helt enkelt inte ha ansvaret. Det finns ingen att lämna den till, finns inte heller något pensionat nära. Lämna den ute skulle jag aldrig göra, det är inte hundens fel att exet är en idiot. Jag jobbar hemifrån, så han säger bara att det "är nyttigt för mig att tvingas ut om dagarna".

  • Anonym (Arg mamma)
    Anonym (Deltid) skrev 2025-05-26 21:05:11 följande:

    Om vi bortser från att pappan är en idiot, hade ni kunnat lösa det med att hunden bor i annan familj på dina veckor? Finns ändå en hel del som får det upplägget att fungera. Så får dottern behålla hunden men du behöver inte ha den dina veckor. 


    Nej, inte någon jag känner iaf, men det är pappans sak att lösa.
  • Anonym (Arg mamma)
    Anonym (Asdfg) skrev 2025-05-26 23:18:06 följande:

    Idiot till ex, ja.

    Men om nu hunden påverkar dottern så positivt? Hon kan ta det största ansvaret för daglig skötsel, gos, mat uppfostran och promenader och pappan betalar hunddagis/pensionat om ni vill resa bort.

    En promenad från att skolan börjar tills din dotter kommer hem kan du väl gå med på? Sen tar dottern en morgonpromenad innan skolan, långpromenad när hon kommer hem från skolan och 1-2 på kvällen. 
    Om dottern tar allt arbete med hunden så kan det kanske fungera? Men hon får ju läsa på en massa och verkligen steppa upp när det gäller hunden. Hon är ändå 12 och har hon intresset och hunden inte är en krävande ras så varför inte?


    För att jag helt enkelt inte vill ha hund.
  • Anonym (Arg mamma)

    Självklart vet jag att hon vill ha hund, men det är vare sig hon eller pappan som bestämmer här. Jag vill inte ha hund (eller djur öht) och så är det med den saken. Jag älskar djur, men vill inte ha ansvaret för egna.

    Och hon är INTE handikappad.

Svar på tråden Hundägare mot min vilja! Hjälp tack!