Public service – ett omöjligt uppdrag?
Väldigt svårt att få konkreta exempel på hur det yttrar sig.
Men har man tittat på t ex rysk TV så inser man hur politisk vinklad TV ser ut.
Väldigt svårt att få konkreta exempel på hur det yttrar sig.
Men har man tittat på t ex rysk TV så inser man hur politisk vinklad TV ser ut.
Och? Vad vänstern vill prata om och vad PS tar upp är två olika saker.
Hur mkt lyssnar du på P1 egentligen?
Du menar som när Trumpen bryr sig om vita bönder i Sydafrika fast det finns många, många fler svarta som dödas?
Och nu är då svensk media högervriden eftersom det bara pratas om Trump i svenska medier när det pratas om USA.
De rapporterar det han gör. De rapporterar vilken effekt hans politik får för oss i Sverige.
Tycker du att det han gör är negativt?
Som Mediegranskaren säger; Nästan alla artiklar är negativa. Eventuella tullar kan göra framtiden osäker. Ryssland kan tillåtas vinna kriget. Överlag är två tydliga teman ?oro? och ?risker?. Hade Harris vunnit hade temana sannolikt varit ?hopp? och ?möjligheter? istället.
https://www.mediegranskaren.se/komiskt-hur-nastan-alla-artiklar-om-trump-ar-negativa/
Ett sanktionspaket som beskrivs i ord som ?förlamande? och ?förkrossande?, som nästan hela senaten står bakom, ligger redo att avfyras mot Ryssland.
Frånsett USA spelar det ingen roll vilka som vill utfärda sanktioner mot Ryssland. Om det inte är USA kommer det inte få någon riktig effekt, säger Zelenskyj till ABC News.
Kina, Indien och andra länder som fortsätter köpa rysk olja och gas skulle beläggas med 500-procentiga strafftullar om handeln inte upphör, enligt sanktionspaketet.
Men Donald Trump har ännu inte tryckt på avtryckarknappen.
Självklart är alla som inte tycker som du indoktrinerade.
Då slipper man ta debatten, man bara avfärdar motståndarna som idioter.
Du kan alltså inte peka på något konkret fast det finns massor.
Det hade inte tagit längre tid att skriva det än det du skrev i inlägget jag citerar nu.
Det enda ni motståndare har att gå på är att många på SVT röstar vänster.
Konstigt, när jag kollar på dina inlägg i denna tråd så har du endast skrivit två. Så nej, du har inte gett några exempel alls.
Så du kan alltså inte ge konkreta exempel utan hänvisar till en gammal tråd.
Ja, det låter ju trovärdigt. Som när vissa hänvisar till vad som står i partiprogram istället för att se vad partierna gör i verkligheten.