Vad har jag för värde?
Vill din fru inte ta i dig så är det en allvarlig varningssignal, tycker jag. 
Det klart att man kan vara olika mycket intresserad av sex, men vanlig mänsklig kroppslig kontakt brukar vara välkommet, oavsett sexintresse.  
Jag tycker att du ska gå i terapi, på grund av att du troligen har en del svårigheter från mobbningen som ung, och för att det är vissa problem både på arbetet och hemma. 
Få hjälp att reda ut dina känslor och funderingar. Hjälp att tänka framåt, vilka vägar finns det från nuvarande situation och hur vill du gå framöver? Vilka steg och i vilken ordning i så fall.
 Självkänsla kommer delvis av att få möjlighet att uttrycka sig och få spegling på det som man säger från någon annan. När man går i psykoterapi blir speglingen från en vänlig och neutral person. Det är ovärdeligt.
Det man säger i terapi är sekretesskyddat och man ska inte dela innehållet i terapin med någon annan. 
Det finns något som heter interpersonell psykodynamisk terapi, den finns det forskning på att den kan ge resultat. Någon form av KBT skulle kanske också fungera. 
Ta steget, det är aldrig för sent att lära känna sig själv lite djupare.
