Anonym (Öbo) skrev 2025-09-12 05:37:38 följande:
Och jag irriterar mig på folk som slänger fula epitet på sina sjuka medmänniskor.
Tror du att de valt att bli alkoholister?
Jag blir ärligt talat skitförbannad när folk nedlåtande gnäller över "A-lagare". Så arg att jag nästan skulle kunna sopa till dem.
Mvh
Anhörig till en numera avliden, djupt älskad människa. En människa som led svårt av sin sjukdom, alkoholism.
Nu går jag och kräks.
Det finns anledningar till att folk "gnäller över A-lagare", och det är att många av dem valt att leva ett liv i fylla, sus och dus istället för att arbeta och göra rätt för sig, trots att de kunnat det från början, innan de började anse att livet ska vara en fest, varje dag. Självklart finns det snälla och fina personer bland dem, som din anhörige t.ex., men vanliga skattebetalare är inte så pigga på att betala för deras slappa liv och en massa påkostade behandlingar som inte hjälper.
Nils Bejerot på 70-talet var hård mot A-lagare och missbrukare, men icke desto mindre hade han mycket rätt i det han sa.