• Jimmy75

    Prata med psykolog

    Anonym (Ledsen) skrev 2025-06-17 09:44:26 följande:
    Har jag skrivit att jag kräver hjälp direkt. 
    Jag har inte lust att prata med flera olika personer om och om igen utan vill etablera en kontakt med en person men det finns inte ens som alternativ att få fler än 3 samtal.
    Sen att dom skickar vidare till kyrkan för att det är gratis för vårdcentralen är det jag reagerar på mest.

    Nu har jag förstås ingen aning om vad psykologen har sagt till dig, men min tolkning av det hela (själv psykolog, dock ej på vårdcentral) är att psykologen först och främst tagit dina besvär på allvar och därför inte tycker att du ska vänta till hösten, samtidigt som hen själv inte har någon möjlighet tidigare och förmodligen inte känner till några andra alternativ som heller har möjlighet tidigare. Att hen föreslår kyrkan med hänvisning till att det är gratis handlar sannolikt inte om VCs kostnader utan är av hänsyn till dina ekonomiska förutsättningar i kombination med att du samtidigt får någon som är tränad och skicklig på att möta människor i behov av samtalsstöd.


    För närvarande är det inte så mitt uppdrag ser ut, men om jag i min yrkesroll hade träffat patienter men bedömde att jag av ett eller annat skäl inte hade möjlighet att själv tillgodose deras behov alls, eller inom en rimlig tid så har jag en yrkesetisk skyldighet att hänvisa den patienten någon annan stans där jag bedömer att hen skulle kunna bli hjälpt. Jag får inte bara säga "ledsen, jag kan inte hjälpa dig, du får lösa det själv/på annat vis".


    Det är beklagligt att det ser ut som det gör med resurser och bristande tillgång till möjlighet att få hjälp med både somatisk och mental hälsa, men vill bara säga att det finns många personer utöver psykologer som kan vara till stor hjälp. Självklart beror det ju på vad problemet handlar om. Kan Kry eller någon annan digital tjänst vara ett alternativ?

  • Jimmy75
    Anonym (R) skrev 2025-06-19 16:07:57 följande:

    Jag gick till psykolog på psykiatrin. Mår mycket sämre nu än innan. Allt gick ut på att hon skulle manipulera mig att säga att jag mådde bättre för att ha mig avklarad. Hon t.o.m nämnde de långa vårdköerna vid ett tillfälle då hon tyckte att jag gjorde för långsamma framsteg. Nej usch, det skulle jag inte önska någon. 


    Jättetråkigt att höra. Så får det inte gå till. Tyvärr lämnar svensk psykiatri mycket att önska idag 
  • Jimmy75
    TvillingmammaVästgöte skrev 2025-06-19 16:13:29 följande:

    Stiftelsen st Lukas har mottagningar på 40 platser och psykoterapi till ett något subventionerat pris, lite olika på olika platser.


    St Lukas har gott rykte. 
  • Jimmy75
    Anonym (N) skrev 2025-06-19 17:57:04 följande:
    Är det så illa? Då är det alltså inte någon mening att söka hjälp såvida man inte är på gränsen till sjukskrivning. 
    Söka hjälp bör man alltid göra även om man samtidigt tyvärr bör vara medveten om att det kanske inte ges hjälp så fort eller så länge man önskar. Varje fall är unikt och fastän det ser ut som det gör så kan du ha tur och lyckas komma till rätt person i rätt tid. 
  • Jimmy75
    Anonym (N) skrev 2025-06-19 19:08:53 följande:
    Att få vänta på hjälp om det inte är urakut är en sak, så är det med all vård. Störst behov går först.

    Men att inte få hjälp, eller hjälp tills man är "klar", nä då kan jag bespara mig den ångesten och skammen att ringa och säga hjälp tyvärr. 
    Tänkte mer på att det inte är säkert att det blir så, även om risken finns.
Svar på tråden Prata med psykolog