Inlägg från: Anonym (Ts) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Ts)

    IPL+Laser

    Jag har gjort IPL och icke ablativ fraktionerad laser i ansiktet. Laser urförde jag vid sidorna av min haka där jag har fula linjer och tråkig struktur. 


    Eftwr behandlingen har finnar uppstått på området. Någon som varit med om samma? Jag tvättat med parfymfri cleanser och fuktcreme utan parfym. Har rodnad och huden känns som typ sandpapper, är sträv. Någon som varit med om samma? 

  • Svar på tråden IPL+Laser
  • Anonym (Ts)

    Tack! Jag rengör med La Roche Posay Toleriane gel och smörjer in mig med Medik8 Total Moisture Daily Face Cream.  


    Hoppas hudens streck/ struktur kommer bli bättre över tid. Finnar kan jag få till& från, men nu blommade det ut rejält. Rodnaden efter IPL lade sig supersnabbt, men har som små mörka korn i huden, men det ska väl vara normalt. Ssk sade att retinol/retinal kan trigga acne, något jag inte visste. Använder det inte nu. 


    Tycker set är svårt att hitta prafymfritt, alkoholfritt och icke oljebaserad hudvård 

Svar på tråden IPL+Laser