Anonym (Ledsen och sårad) skrev 2025-07-05 15:41:09 följande:
Jag har sagt att jag inte vill flytta ihop nu, vilket är jobbigt för de andra fyra i familjen vill att det ska hända så det är bara jag som står i vägen för att det ska ske. De bor ju så gott som redan här även om de inte är skrivna på adressen eftersom de är här jämt och inte hos dig förutom att kolla posten, men jag vill känna att det här är mitt ställe.
Eftersom det är jag till 99% av gångerna som tar initiativet till sex får jag alltså mycket nekande tyvärr. Så jag sa att det är bättre om jag inte försöker utan att han får börja ta initiativet. Då säger han att då får ju han ännu mer press på mig och då kommer det inte bli något alls.
Så du är egentligen tydlig i vad du vill och det är inte att flytta ihop. Trots detta har både han och hans barn mer eller mindre bosatt sig i ditt hem. Hur gick det till egenntligen? Och hur började det när du blev hushållerska åt samtliga?
Så, för att se krasst på det hela: Tar du initiativ till sex så får du nobben, och om han ska ta initiativ till sex så blir det inget heller för då känner han sig pressad. Tänker du att han kommer att ändras på den här punkten med tiden? Eller att han kommer att ta sin del av ansvaret för inköp av mat och städning helt plötsligt? (Varför skulle han, han har det ju utmärkt som det är.)