Inlägg från: Anonym (Fred) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Fred)

    Är sossarnas förslag om folkomflyttning en bra idé?

    Cheers skrev 2025-07-07 20:47:06 följande:
    Är sossarnas förslag om folkomflyttning en bra idé?

     


    Som en del i socialdemokraternas programförslag Ny riktning för Sverige 2030 har en arbetsgrupp lämnat förslag om avveckling av utanförskapsområdena.


    Arbetsgruppen föreslår bl.a. en folkomflyttning genom ekonomiska incitament så att ekonomiskt svaga lättare ska kunna bosätta sig i välbärgade områden medan ekonomiskt starkare ska uppmuntras att flytta till de nuvarande utanförskapsområdena.


    Arbetsgruppens förslag handlar om en en fysisk omvandling (förbättring)  av utsatta områden och andra åtgärder för att motverka segregation och främja integration och, som det heter, en bättre balans i befolkningssammansättningen.


    De åtgärder som direkt handlar om folkomflyttning beskrivs så här:


    ? omfattande inkomstkrav för inflyttning till alla utsatta områden. Såväl allmännyttiga som privata bostadsbolag får inte acceptera inflyttning av människor vars inkomst de senaste 6 månaderna varit försörjningsstöd.


    ? Sänkt tröskel för inflyttning till hyresrätter utanför utsatta områden. De krav som hyresvärdar ställer på en ny hyresgäst för tecknande av hyresavtal ska regleras i lag.


    ? förtur i bostadskön till lägenheter i utsatta områden för människor med akademiska meriter.


    ? I ett nästa steg ska staten ges befogenheter att vidta nödvändiga åtgärder för att uppnå de statliga målen?.


    Låter det här som bra förslag? Många anser att den sociala ingenjörskonsten har gått för långt och liknar ?ja, det gamla Sovjet?


    Låter rimligt med tanke på att vi inte har marknadshyror. Utanförskapsområden är ett av Sveriges största problem. Även om jag och de alla flesta svenskar aldrig ser dem så göder det kriminalitet. I bästa fall drabbas man aldrig, kanske får man ett onödigt inbrott i hemmet eller ännu värre blir man utsatt för våldsbrott på stan. Man ska åtminstone försöka att få med alla på båten. Alla som bor i Sverige långsiktigt bör assimileras.
  • Anonym (Fred)
    Anonym (white flight) skrev 2025-07-26 12:46:22 följande:

    Var tog KillBill vägen? Ständiga kommentarer om att vi måste blandas för att lösa segregationen. Han fick frågan, för femte gången, om han vill att stökiga familjer från utanförskapsområden ska flytta in i hans trappuppgång. Eller i hans område. Men han vägrar att svara på den frågan och försvann.

    Det är alltså andra som ska ta hand om problemet, bara han själv slipper bli inblandad? 


    Svaret på frågan är uppenbart Nej. 

    Det hela rör ju vad man ska göra med hyresrätter generellt i samhället.
Svar på tråden Är sossarnas förslag om folkomflyttning en bra idé?