-
-
Svar på tråden Hålla vikten i sommar
-
Sumprunkare skrev 2025-07-27 08:03:47 följande:Jag försöker faktiskt hjälpa tillSumprunkare skrev 2025-07-27 08:09:49 följande:2 kg Toblerone. Det är 00 kcal. Mofflade du detta helt själv vid ett och samma ögonblick?
Hoppas verkligen att du har vett att hålla käft IRL för detta blev t.om värre... Prata kalorier i en ätstörningstråd. -
Jag fattar inte, är det ätstört att öht tänka på sin vikt?
Då är väl de flesta av oss ätstörda mtp att det ofta påpekas att allt fler blir överviktiga. Jag tänker jämt på att äta nyttigt, dvs mycket grönsaker och frukt, hellre fisk än rött kött och aldrig dricka läsk eller juice.
Men det slinker förstås ner en och annan glass under sommaren. -
Ett tips är att läsa andra inlägg och den andra tråden som det hänvisas till.Xenia skrev 2025-07-27 09:30:20 följande:Jag fattar inte, är det ätstört att öht tänka på sin vikt?
Då är väl de flesta av oss ätstörda mtp att det ofta påpekas att allt fler blir överviktiga. Jag tänker jämt på att äta nyttigt, dvs mycket grönsaker och frukt, hellre fisk än rött kött och aldrig dricka läsk eller juice.
Men det slinker förstås ner en och annan glass under sommaren.
-
Klart jag gjorde! Jag svalde den hel, precis som när jag suger kuk, och jag var smal innan och är smal efteråt 😋Sumprunkare skrev 2025-07-27 08:09:49 följande:2 kg Toblerone. Det är 10 000 kcal. Mofflade du detta helt själv vid ett och samma ögonblick? -
Måste man ha läst alla trådar i ett ämne innan man får svara i en tråd?Anonym (Py) skrev 2025-07-27 09:35:02 följande:Ett tips är att läsa andra inlägg och den andra tråden som det hänvisas till.
Jag har inte ens sett någon länk till "den andra tråden" här. -
Man bör nog i alla fall läsa inläggen i tråden innan man svarar. Speciellt när de inte är så många. Ditt svar kan vara rent skadligt för en ätstörd människa.Xenia skrev 2025-07-27 13:14:33 följande:Måste man ha läst alla trådar i ett ämne innan man får svara i en tråd?
Jag har inte ens sett någon länk till "den andra tråden" här. -
Xenia skrev 2025-07-27 13:14:33 följande:Måste man ha läst alla trådar i ett ämne innan man får svara i en tråd?
Jag har inte ens sett någon länk till "den andra tråden" här.Att kolla igenom några få svar känns som standard i en kort tråd där t.om inlägg nr 1 sätter igång varningsklockorna.
Länkar brukar tas bort men tråden är också väldigt lätt att hitta om man vill. Huvudsaken att TS vet och att det inte skadar att tänka innan man posta om saker som kan gå så pass fel.
-
Fler skulle behöva tänka som du. Undvik att bälga i dig ohemula mängder lådvin/öl/drinkar också som många gör på semestern. Det är en bov om man vill vara viktstabil.
-
Meddelande borttaget -
Alltså finns det vissa trådar man öht inte bör svara i. Trots att TS fråga verkade helt rimlig.Anonym (Py) skrev 2025-07-27 13:20:30 följande:Man bör nog i alla fall läsa inläggen i tråden innan man svarar. Speciellt när de inte är så många. Ditt svar kan vara rent skadligt för en ätstörd människa.
"Jag skulle undvika småätande och hålla mig till två vällagade måltider om dagen"
Hade man sagt "nej, det är för mycket" hade det förstås varit fel. Men säger man "det låter bra" så hade det också varit fel.
Skulle jag starta en tråd om att jag för min hälsas skull borde gå ner några kilon, så kan ju en ätstörd läsa det, så det vore också fel.
Nej, detta censurtänkande tycker jag är alldeles bort i tok. -
Inte jag heller.Xenia skrev 2025-07-27 13:14:33 följande:Måste man ha läst alla trådar i ett ämne innan man får svara i en tråd?
Jag har inte ens sett någon länk till "den andra tråden" här. -
Skippa räkna kalorier och njut av det du blir sugen på när som helst. Om det är jätteviktigt att väga en viss siffra skulle du kunna sätta upp en enkel regel: ät bara naturliga och goda livsmedel under sommaren. Naturliga Joghurter och mejeriprodukter, naturligt kött, grönsaker, frukt honung och dadlar vin kaffe och tee. Chatgpt kan hjälpa med bra recept. Egengjord gräddglass. Egengjorda såser. Skippa manipulerade läsksorter och hamburgare och friterat. Godare friare och hälsosammare. Och vikten kommer inte dra iväg
-
Vad är det för fel på hamburgare gjort på naturligt kött?Blåelden skrev 2025-10-13 10:19:21 följande:Skippa räkna kalorier och njut av det du blir sugen på när som helst. Om det är jätteviktigt att väga en viss siffra skulle du kunna sätta upp en enkel regel: ät bara naturliga och goda livsmedel under sommaren. Naturliga Joghurter och mejeriprodukter, naturligt kött, grönsaker, frukt honung och dadlar vin kaffe och tee. Chatgpt kan hjälpa med bra recept. Egengjord gräddglass. Egengjorda såser. Skippa manipulerade läsksorter och hamburgare och friterat. Godare friare och hälsosammare. Och vikten kommer inte dra iväg
-
Det är väl snarare tillbehören som är "farliga". Chips, bröd och såser.
-
Brödet är inte så kaloritätt, sås och ost äter man inte så mycket av. Finns många andra maträtter som innehåller lika mycket eller fler kalorier per portion än en 90 g hamburgare med en portion pommes.
Men för vissa är det väl enda vägen att äta så clean som möjligt för att hålla vikten, men jag tror det är ganska svårt att hålla sig till en sådan diet i ett modernt samhälle.