• KimLinnefeldt

    Män som stalkar en

    Skriv ett brev på papper och skicka till hans brevlåda. Skriv att du inte vill ha någon ytterligare kontakt, och att du upplever hans kontaktförsök som stalkning. Om han inte slutar så kommer du att kontakta polisen och visa brevet och kopior av mejl, inlägg, bilder, inspelningar av telefonsamtal etc.

    Om han ändå fortsätter så sätt planen i verket. Visa att du menar allvar, att det inte var ett tomt hot. Det kanske inte leder till någon rättegång, men polisen lär kontakta honom. Det kan nog räcka.

  • KimLinnefeldt
    Anonym (Ointresserad) skrev 2025-08-13 10:51:57 följande:
    Har redan skickat SMS: kan du sluta stalka mig?

    han låtsas som att det inte är han. Han sprang efter mig på mitt jobb. tyckte det var obehagligt och bara tittade på honom och gick därifrån.
    Om du verkligen har problem med en stalkare så är det viktigt att dokumentera det han gör och dina egna meddelanden till honom. 
  • KimLinnefeldt
    Anonym (Ointresserad) skrev 2025-08-13 11:45:42 följande:
    Jag vet vad man kan göra. Det jag undrar är om det här ligger i mäns biologi. Att trava efter tjejer som en hund efteråt, fast hon säger att hon inte vill.
    Nej, det verkar osannolikt. Ibland kan det finnas en biologisk grund, men vi människor är bra på att förändra oss. Mansrollen idag ser olika ut i Stockholm och Piteå, nu och på 1600-talet, i Sverige och USA.

    Och - med en sliten klyscha - alla män är inte så där. Jag skulle tro att det är ett fåtal. De flesta bryter ihop och går vidare.
Svar på tråden Män som stalkar en