Ni som inte gick på eran studentbal, ångrar ni er?
Jag gör det.
Jag gör det.
Nej jag ångrar inte att jag inte gick på studentbal eller köpte mössan.
Varför köpa dyra kläder, vara till frissan, köpa en mössa som man aldrig har nytta av efteråt.
Nej jag ångrar inte att jag inte gick på studentbal eller köpte mössan.
Varför köpa dyra kläder, vara till frissan, köpa en mössa som man aldrig har nytta av efteråt.
Nej, inget jag direkt gått och grämt mig över. Det är bara en enda kväll trots allt.
Tillställningar som liknar en bal kan ju dyka upp i livet ändå ibland, ex. bröllop. Där får man också klä upp sig fint och dansa. Och äta tårta dessutom. Mycket roligare.
Jag ångrar inte för en sekund att jag uteblev från studentbalen. Jag köpte inte ens en mössa eller var med på något jävla utspring. Så fort jag hade fått slutbetyget i näven (delades ut dagen innan utspringet) bad jag mina sk klasskamrater att fara åt ......... och tog tåget de 70 milen hem. Tre års prövningar med goda betyg visserligen, men med klasskamrater som inte gillade utbölingar var äntligen till ända. Firade gjorde jag istället med barndomskompisarna när jag kom hem.
Jag gör det.
När jag var i den åldern fanns inga studentbaler. Man gick på studentskivor och man var inte uppklädd efter amerikansk norm.
Nej, ångrar mig inte. Det är ju inget som har förändrats. Jag uppfattade det som ett dyrt och tramsigt jippo som jag inte kände mig bekväm med. Vi var en grupp som hade jätteroligt på eget håll den kvällen och jag ångrar inte alls att jag inte gick.
Nej, jag ängrar inte att jag inte gick på studentfesten. Bal hade vi i nian, efter gymnasiet var det fest på lokal med inträdesbiljett son kostade flera hundra. Jag hade iofs haft råd, men min mamma hade precis gått bort två veckor tidigare så hade inte alls någon lust att gå på fest.
Jag var med på balen i nian och på utspringet i gymnasiet. Båda de eventen ångrar jag att jag var med på.
På min tid hade man studentskivor och det var något varje klass för sig ordnade och så fick man komma om man ville . Var som vilken klassfest som helst egentligen även om nästan alla valde att ha fest på uteställen
.. populärt att gå ihop några klasser och boka välkända krogar för ändamålet.. Ytterst få klasser valde att göra fin middag med kostym och fin klänning..
Det fanns en officiell bal på skolan man fick köpa biljetter till hos studentkåren men det var inte nån grej som det är idag . En del gick, andra inte.. av 1500 studenter var det dessutom begränsat antal platser ..
Vår klass hade egen fest och den gick jag på. Det var himla kul. Och jag hade mössa och vit klänning och hela alltet . Studenten var skitrolig.