• isa94

    BIM Oktober 2025

    Hoppar in här nu jag med. 
    Försök nummer 2, till syskon nummer 3. 

    BIM-lista


    1/1 - Sensommar123
    2/10 - Lily96
    2/10 - R
    4/10 - Grönbär
    4/10 - GuldKvinnan
    7/10 - Rumpetrollet
    7/10 - Lillrömpa
    8/10 - Skorpan
    8/10 - Jullan00
    9/10 - tjej90sve
    9/10 - lalvi 
    10/10 - Zyprexa
    12/10 - Valentines
    12/10 - Zozoi
    14/10 - Annasandra 
    14-17/10 - Smulan
    17/10 - Elly
    18/10 - Elisand
    20/10 - isa94
    21/10 - Babysheep
    24/10 - Mioio

  • isa94



    Någon som använt dessa ägglossningstest? 


    hur många blinkande dagar har ni fått innan det fasta? Fick första blinkande idag, mannen är borta lördag-söndag, idag sover hans mamma hos oss, haha i hallen utanför sovrummet 😝 
    visst är det sen när den lyser i ett fast sken som är när man registrerar på positivt test på NC? 


    beräknad ägglossning enligt NC är på tisdag (dag15,) men har kommit tidigare mellan 13-16. Så kan vara från söndag till onsdag. 


    hoppas kunna få till det idag ändå och även den söndag kväll när mannen kommer tillbaka, då är det bara lördag vi missar ändå. 

  • isa94
    vintergröna skrev 2025-10-04 13:23:38 följande:

    Hej! 

    Är ny medlem på forumet och hoppar gärna också in i den här tråden :) 

    Håller på med IVF pga endometrios (försökte spontant i ett halvår utan resultat.) Har ett barn på 5 år men hoppas på ett syskon. Ruvar just nu på en 6-dagars blastocyt, är på RD8. FET pga risk för överstimulering, första försöket. 

    Har testdag på tisdag men borde ha BIM idag (4/10). Är inte helt hundra på om BIM stämmer, då min cykel förkortades efter äggplock förra månaden. 

    Kunde hur som helst inte hålla mig från att testa redan idag. Tog clearblue som kan tas from BIM och ska visa + om positivt. Tycker mig se ett ytterst svagt vertikalt streck. Messade syrran för hjälp att tyda, och hon kan också urskilja ett vertikalt streck, om än extremt svagt. 

    Vad tror ni? 
    Har inte ändrat ljusstyrka eller liknande. 

    Har känt mig ganska gravid sedan ett par dagar efter återföringen av embryot i förra veckan - ömma bröst, humörsvängningar/känslighet, huuunger, illamående som kommer och går, uppe och kissar flera ggr/natt. Dock svårt att veta vad som är önsketänkande/inbillning/biverkningar av alla hormoner. 

    Önskar er alla ett stort lycka till och hoppas också på att en massa pluss ska få poppa upp! 


    Tycker mig också se ett vertikalt streck, håller tummarna på att det blir starkare ❤️
  • isa94
    Anonym (Mioio) skrev 2025-10-03 17:21:14 följande:
    Jag provade dem första gången förra månaden, fick då bara en dag blinkande (då negativ rfsu), och dagen efter både fast gubbe och tydligt positiv på rfsu - och bekräftad temphöjning 2 dagar efter. Testade lite olika för att se vad som funkade bäst hehe. Jag lade in i NC när den blev fast. Tror dock att jag började lite sent med CB-testet och att det var därför den så snabbt gick från blinkande till fast, för den ska ju också anpassa sig efter ens personliga nivåer.

    Låter ju ändå som att ni har bra chans att pricka in, och man får komma ihåg att positivt test inte betyder ÄL nu NU utan inom 24-48 h beroende på test!
    Hoppas ni lyckas tajma det bra, tycker själv att det här med att pricka ÄL när man har annat som händer i vardagen är ganska stressigt.
    Aa okej, jag testade först en dag utan resultat, nu varit två blinkande i rad. Spännande att se när den blir fast. 

    Ja, jag håller med. vi fick till det igår (första blinkande dagen, och 4 dagar innan beräknad ägglossning) räknar med att få till det imorgon också, (två dagar innan) Sen får vi se om det blir både måndag och tisdag (beräknad ÄL) eller om det typ blir söndag o tisdag bara. 

    här blir det ganska stressigt då mannen känner sig stressad och pressad, så blir inte alltid så bra, denna cykel har vi bestämt att jag inte ska prata så mycket om det, utan bara köra. Men känns som att han ändå kommer förstå om jag är på flera dagar i sträck. 
    Han frågade i morse ?blev de bebis igår då?? Varpå jag svara ?ingen aning, har ingen koll denna gång faktiskt?. han svarade, att det låter bra, men vet inte om han tror på mig ????😂 
  • isa94
    vintergröna skrev 2025-10-04 15:13:15 följande:
    Hej! 

    Åhh tack!! Efter att ha läst på lite noggrannare om testet borde det visst ha tagits först dagen efter förvånad mens, så känner mig än mer hoppfull att något syns trots att jag tog det en dag tidigt 🤩🤩🥰

    Råkade nog skicka med fel bild förut, syns nog ännu mer här? 🙊

    Vi bekostar det själva 😓 eftersom vi har ett gemensamt barn. Trots att det var min gynläkare som rekommenderade oss att överväga IVF pga endometriosen och plågan varje månad vid spontanförsök inneburit. Rubbat system kan jag tycka,
    när det dessutom föds för få barn i landet redan 😓

    Skönt att få skriva av sig lite när hjärnan har testmani, tusen tack igen för input! 

    Där syns det ju absolut ett streck ❤️
  • isa94
    vintergröna skrev 2025-10-04 15:14:55 följande:
    Wohoo tack så jättemycket verkligen för input! Skönt att höra att det inte bara är mitt önsketänkande iaf 😂 håller också tummarna att det kanske är starkare redan improgn 🙈 testmanin är svår att undvika 😂
    Du får uppdatera imorgon!! 
    haha ja men verkligen! Intalade mig förra månaden (första försök med barn 3) att jag verkligen inte skulle testa innan BIM. Haha men det gick absolut inte! 😂 
    nu har jag redan beställt hem gaviditetstest i samband med ÄL testen. 
  • isa94
    vintergröna skrev 2025-10-04 15:37:29 följande:
    Det ska jag 🤩🙏🥰
    😂😂 gud vad jag känner igen mig! 
    Men smart att bunkra upp ändå, slippa den extra stressen av att behöva springa till apoteket när manin väl slår till 😅🙈
    Tolkade jag listan rätt att du har BIM 20e? Håller tummar och tår att det blir ett pluss 🙏 mysigt med en trea! 🥰 
    Ja men precis, har ÄL här nu beräknat på tisdag. 🥰 
  • isa94
    vintergröna skrev 2025-10-05 10:28:36 följande:

    Hej igen, och åter en gång tack ska ni ha för pepp och testtydnings-hjälp igår 🙏❤️

    Tänkte bara uppdatera att testet idag är ännu lite tydligare + 🥺😭🙏❤️ 

    Så nu håller jag tummarna och tår att det fortsätter bli tydligare, att det blir ett pluss på testdag på tisdag också & fortsätter åt rätt håll. 

    Skickar lyckönskningar & positiva vibbar till alla 🙏🙏


    Men wow! grattis vad roligt, det där är ju självklart! ❤️ 
    dstrl skrev 2025-10-05 10:46:42 följande:

    Ser någon mer den andra linjen? Kvaliteten blir ju kass när man laddar upp men... 


    Jag ser inte, men som du säger så är bilden väldigt oskarp och svår att tyda. Hoppas det gömmer sig ett sträck där ❤️ 
  • isa94
    lunyum skrev 2025-10-07 16:20:53 följande:

    Hade troligen ägglossning igår! Vi fick till så mycket bättre timing den här gången, förra månaden tror jag att vi råkade missa fönstret helt och hållet. Hoppas så att det här är månaden som det tar sig. Nu är det bara att vänta ????


    Så spännande!! 
    Jag har förutsedd ägglossning idag dag 15, och vi fick till det i morse, sen dag 13 o 11. 
    Håller tummarna för oss. 


    Denna väntan känns så lång. 

  • isa94
    lunyum skrev 2025-10-07 17:18:43 följande:

    Perfekt timing ju! Vi fick också till exakt samma dagar i relation till ÄL (dag 9, dag 11 och morgonen dag 13). Hoppas att vi får de där plussen snart. 
    Men vad roligt, håller tummarna på att det är ett vinnande koncept! ❤️
    Babysheep skrev 2025-10-07 17:29:58 följande:

    Jag har också troligtvis ägglossning idag, enligt både Clue, Chatgpt och mitt fertila sekret. 🙃

    Vi har haft sex i förrgår och igår, och hoppas få till det ännu ikväll. 
    Sen är det bara att hålla tummarna.


    Så spännande med samma dag. 

    Nu håller vi alla tummar och tår att det går vägen denna gång.
    ser att vi har BIM 20,21 o 22. Roligt att följas när det är så nära varandra.  
Svar på tråden BIM Oktober 2025