Inlägg från: Anonym (Ellen) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Ellen)

    Konkurrerande verksamhet

    Du behöver inte "nog" anmäla och det handlar inte bara om konkurrerande verksamhet. Om du arbetar i en kommun så går ni under kollektivavtalet som heter Allmänna bestämmelser så ska du anmäla denna och få en bedömning. Ur avtalet:

    § 8 Bisysslor
    Mom. 1
    Arbetstagare som har en bisyssla ska anmäla denna och lämna de uppgifter, som arbetsgivaren anser behövs för bedömning av bisysslan. Arbetsgivaren ska medvetandegöra arbetstagaren om skyldigheten att anmäla bisysslan och lämna uppgifter.
    Arbetsgivaren kan förbjuda bisysslan om arbetsgivaren finner att den kan
    a) inverka hindrande för arbetsuppgifterna,
    b) innebära verksamhet som konkurrerar med arbetsgivarens.

    Anmärkning
    Förtroendeskadlig bisyssla för arbetstagaren inom kommun, region eller kommunal förbund regleras i 7 § lagen om offentlig anställning (LOA).
    För arbetstagare anställd hos annan arbetsgivare än kommun, region eller kommunalförbund gäller även att bisyssla kan förbjudas av arbetsgivaren om den kan
    c) påverka arbetstagarens handläggning av ärenden i sitt arbete hos arbetsgivaren.

    Mom.2
    Förtroendeuppdrag inom fackliga, politiska eller ideella organisationer räknas inte som bisyssla enligt detta avtal.

    Så om någon av arbetsgivarna går under detta avtal kommer du att behöva anmäla. Avtalet finns att läsa i sin helhet bland annat på SKR webbplats.

  • Anonym (Ellen)
    Anonym (Gurkan) skrev 2025-09-11 07:52:24 följande:

    Konkurrensklausuler handlar om sånt som att sno med sig kunder/affärer eller avslöja viktig produkt/affärsinformation som kan vara till skada för den första arbetsgivaren, det är vanligen inte aktuellt i det offentliga.

    De synpunkter din arbetsgivare kan ha är sånt som

    - om du skulle bli för trött av jobb 2 för att klara av jobb 1 på ett bra sätt
    - att de kanske inte vill att du jobbar deltid hos dem utan då vill att du slutar.
    - att du inte får jobba extra på en restaurang i stan om du också handlägger utskänkningstillstånd på kommunen i ditt dagjobb, det blir en form av jäv.


    Håller med. 
    Särskilt inom vård och omsorg är din första punkt där väldigt viktig. En arbetsgivare har ett stort ansvar för medarbetarnas rätt till vilor enligt lag, dvs dygns-och veckovila. Att hen kan få möjlighet att återhämta sig mellan arbetspassen. Det blir väldigt svårt för en arbetsgivare att ta det ansvaret om det visar sig att en medarbetare tex jobbar heltid måndag-fredag i en dagverksamhet hos mig och samtidigt har schema på 50% vaken natt hos en annan arbetsgivare.

    Jag vill ju också att min medarbetare levererar på det som jag betalar hen för, rent krasst. Jag vill inte ha en medarbetare som varit vaken hela natten och går direkt in i min verksamhet på dagtid. 
Svar på tråden Konkurrerande verksamhet