Inlägg från: Anonym (Asd) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Asd)

    Trött man

    Anonym (Orolig fru) skrev 2025-09-20 20:14:54 följande:

    Fortsätter här. Nu sa han att han ska nog börja köra dataspel istället för då blir han glad men med träning får han bara ont. Vilket jag vet inte är sant. Han har ofta varit jätteglad när han har lyckats träna, men alltid har han tränat för hårt för sitt eget bästa för han lätt får ont. Sen vill han inte träna lite för att bygga upp kroppen, för han tycker det är slöseri med tid. Skulle han träna lätt så hade han inte fått ont för det har han lyckats med men tycker det är för "mesigt". Inte kan man träna så lite typ. Det ska ju bli något av om man tränar.


    Men kan han inte (om han vill) börja med simning? Jag får själv ont i kroppen av att träna men simning är bra!
  • Anonym (Asd)
    Anonym (Dumpa!) skrev 2025-09-20 21:06:21 följande:

    Dumpa och skaffa en man av yngre årgång. Om han blir tyngre och mer otymplig med åren så har du problem att se fram emot. Det låter som att han inte rör på sig tillräckligt och om han nu har som "mål" att sätta sig ned och spela dataspel och ta det lugnt, så kan du nog förvänta dig att han kommer bli sittandes och alltmer passiv. Det finns visserligen män i den åldern som håller igång och gymmar, men en yngre man är ett säkrare kort.


    Dumpa bara sådär är väl ändå att ta i? Han kanske mår dåligt?  Kanske i behov av någon ångestmedicin Som gör att han ?vågar? visa sig. 
Svar på tråden Trött man