Inlägg från: Anonym (C) |Visa alla inlägg
  • Anonym (C)

    Julledigt? Nä.

    Anonym (Utarbetad) skrev 2025-11-04 05:27:00 följande:
    Julledigt? Nä.

    Snart stundar den härliga långhelgen!
    Härlig och härlig, eg struntar jag i att det är jul med lite extra ledighet hade varit väldigt skönt.

    Fick man det då?
    Nä.

    För att... Lisa, Lotta, Fia, Pia, Mia och alla andra med småungar ska vara föräldralediga. 
    Fy fan så trött jag är på dem.

    Vänta bara när de frågar om en tjänst nästa gång. Tänker inte hymla med varför jag säger nej till att hjälpa dem. Ävla egoister! (Ja, jag stavade medvetet fel till svordomen.)

    Jag har jobbat i 40 år, snart i 25 år i samma företag. Gett dem mina bästa år och detta är tacken?
    Det hjälper inte att lägga in om ledigt i god tid, chefen vet att råttorna kommer. 
    ¨
    Och nej, jag gjorde inte så här när mina barn var små.

    God Jul från en förbannad arbetshäst.


    Om du struntar i julen spelar det väl ingen roll exakt när du har ledigt. Sök bara om semester vid något annat tillfälle.
  • Anonym (C)
    Anonym (Utarbetad) skrev 2025-11-04 08:31:51 följande:
    Visst, så mycket ledigt med så få semesterdagar. När skulle det vara möjligt tänker du?
    Du lär väl ha ledigt röda dagar eller är ni skiftgående.

    Enligt semesterlagen har du rätt att ta ut dina semsterdagar under året, när är chefens problem
  • Anonym (C)

    Sommarsemester, rätt till fyra sammanhängande någon gång mellan 1 juni och 31 augusti.  När bestämmer arbetsgivaren. 

  • Anonym (C)

    Både semester och fl ska sökas ett par månader, två tror jag, i förväg just för att ag ska kunna planera. 

  • Anonym (C)
    Anonym (Har också varit där) skrev 2025-11-04 11:07:43 följande:

    Ja, jag har också varit där, och det är fruktansvärt fult att de gör så. Borde förbjudas. Man skulle t.ex. kunna skriva in i Föräldraledighetslagen, att föräldraledighetsdagar inte får tas ut i juli eller mellan 22 december och 2 januari, om det inte är inom en sammanhängande föräldraledighetsperiod på minst tre månader. DET skulle ta bort missbruket av föräldraledighetsdagarna. 


    Ja, fast föräldraledighet har prioritet, det står i lagen, och det är det dessa skräpmänniskor utnyttjar. 

    En annan tanke: småbarn vet inte vilket datum det är, eller vilket datum vi brukar fira jul i Sverige. Så det går lätt att fira "Julafton" med dem den 23:je eller 25:te, det gör ingen skillnad för dem. Det är värre med stora barn och vuxna människor som hade tänkt fira jul tillsammans, de VET ju att det inte är Julafton... och minst halva upplevelsen blir förstörd. Av den anledningen också finns det egentligen ingen anledning att prioritera småbarnsföräldrarnas julaftonsledighet.
    Nej, FL slår inte ut rätten till sammanhängande sommarsemester. Skillanden är att fl väljer man själv när. Sommarsemester bestämmer ag när.

    Så har man ett antal som tar FL midsommar till mitten av augusti så kan ag lägga ut övriga fyra veckor i juni och fyra veckor i augusti och på så sätt få ihop schemat.

    Vid jul är det en annan sak då det inte finns något rätt till julsemester.

    Sen måste ansökan komma komma ett antal månader innan så det finns möjlighet att anpassa verksamhet, leta vikarier, muta anställda.

    Sen finns det kollektivavtal och annat som har undantag kring detta.
  • Anonym (C)
    Anonym (Har också varit där) skrev 2025-11-04 11:25:04 följande:
    Inte rätten till sammanhängande semester, men NÄR folk ska få ta sin sammanhängande semester.

    Min erfarenhet är från vården, där hände detta vartenda år. De som då inte hade någon föräldraledighet att ta ut i juli - fick aldrig ledigt i juli, för någon måste ju vara på jobbet då. Vilket gjorde att många par fick fira semester var för sig, på grund av att mannen ofta arbetade på någon av ortens industrier, och där var det industrisemestern som gällde för alla (arbetsplatsen stängde i juli). 
    Japp, så blir det med nuvarande lagstiftning.
  • Anonym (C)
    Anonym (Ellen) skrev 2025-11-04 11:59:24 följande:
    Där skulle jag ju vilja veta om alla de personer som sökte (och fick beviljat) f-ledighet verkligen hade rätten på sin sida. Dvs om de hade dagar att ta ut och inte redan nyttjat sina tre perioder.
    Kolla med arbetsgivaren. 
  • Anonym (C)

    Alla arbetplatser har sina för och nackdelar. Men, man ska inte var rädd att rösta med fötterna. Blir det för fel så söka annat jobb.

  • Anonym (C)
    Agda90 skrev 2025-11-12 09:30:18 följande:
    Om chef, hr och facket inte agerar då finns det annst man kan göra. Men det krävs att man engagerar sig och glr jobbet. 
    I korta drag om f-ledigheten är beviljad på felakriga grunder och nan inte får gehör his chef, hr eller lokala facket:
    1. Tar kontakt med fscket centralt
    2. Arbetsmiljöberker
    3. DO för det kan räknas som diskriminering.

    Har ni gjort det? Dragit frågan till sin spets?

    Det finns saker att göra även om f-ledogheten tas ut på rätta grunder.
    Det är inget formelt fel av ag att bevilja fl även en fjärde och femte gång.  Sen kan jag tycka det är dåligt av chefen att göra så  om det innebär att det blir en liten grupp som ständigt får ta julpassen.
Svar på tråden Julledigt? Nä.