Anonym (Anonos) skrev 2025-11-30 21:49:28 följande:
Första dieten
Hej! Är en skild kvinna som kommer från mellan östern. Hade aldrig en relation förutom min x då träffades vi när jag var 19 år gammal.
skild sedan 3 år och för första gången tänkte jag komma in på dieting app Tinder. En kille gillade min profil men när jag läste igenom hans profil var så roligt men vi är ändå olika på vad vi gillar och så vidare. Han är så aktiv men jag inte är det. Jag skrev detta till honom. Fast vi är lika skilda och varje har två barn. Då började han chatta med mig och om typ en halvtimme bjöd han mig hem hos honom. Vi bor på samma stan. jag är oroligt att åka hem hos en okänd person.
han är svensk Och därför behöver jag era tips och råd. Är det vanligt så? skulle jag be honom att ta fika på någo kaffe ☕️ istället? kan han be om sex till exempel på första träffen? hur fungerar det?
Nej, åk inte hem till honom. Det kan vara farligt!
Det behöver inte vara det, men det kan vara det.
Ge honom inte ditt telefonnummer! Vänta med det tills du vet att han är trevlig och att du vill träffa honom mer. Man kan skriva till varandra i chatten på dejtingsajten och komma överens om var och när man ska träffas.
Man träffas de första gångerna ute på stan, bland andra människor.
Man kan gå en liten promenad på stan och sedan ta en fika. Eller gå och ta en öl och äta något tilltugg till det på någon restaurang/bar.
Man kan undvika att äta en hel middag med efterrätt, för du kanske upptäcker att den här mannen är helt fel för dig. Då vill du inte sitta i många timmar med honom nägonstans.
Nästa steg efter första dejten kan vara att göra något tillsammans, som att gå på bio eller något uppträdande. Sedan kan man äta efteråt (eller före).
Tinder är inte så seriöst, inte så inriktat på att hitta någon att vara tillsammans med på längre sikt. Men man kan ju ha tur.
Jag tycker att dejtingsajten Mötesplatsen är lugnare och seriösare.
Ingen av de som jag var gått ut med från Mötesplatsen har bett om sex. Någon har kramat mig när vi skulle säga hej då och någon har pussat mig på kinden. Man behöver absolut inte ha sex på första dejten!
När dejten börjar närma sig sitt slut så har jag sagt att " vi kan väl höras vidare i vår egen chatt på Mötesplatsen om ifall vi ska träffas fler gånger." Då kan man fundera på hur man vill ha det i lugn och ro. (För man kan vara ganska nervös på dejten.) Om man inte vill träffas mer så är det också enklare att skriva det senare i chatten.
Jag brukar betala för mig själv på fiket/restaurangen för att killen imte ska känna att han har förlorat något om jag inte vill träffa honom mer.