Hopp eller ej?
Det här är den klassiska situationen, tyvärr. Med man som förälskar sig i en kvinna men har en stark bindning kvar till "frun", i det här fallet en särbo.
Dessutom gör den stora åldersskillnaden att han troligen funderar på vad som ska hända när han känner av ålderdomen på riktigt och blir 75 och du fortfarande är relativt ung, 55.
Han kan vara rädd att inte kunna prestera sexuellt, vilket är rätt vanligt då och att vara sjuk och inte orka göra något. Medan du är helt igång. Han är rädd att bli lämnad på ålderns höst. Ålderdomen är en realitet och hana särbo är jämnårig.
Du gör rätt som tar paus. Då får han tänka efter om han struntar i allt och vill bara vara med dig, oavsett konsekvenser.
Men du bör också tänka på hur det är under ålderdomen. De sista åren 6-7 åren brukar människor vara sjuka och orka ganska lite, inte alla men många.
När en kvinna är över 60 så brukar det dessutom inte finnas så många bra män som är lediga. Alltså kan du själv bli ensam på ålderns höst.