Inlägg från: Anonym (VV) |Visa alla inlägg
  • Anonym (VV)

    Vad gör man??

    Det är ett dilemma. Den partnern som inte vill ha sex förstår förmodligen inte hur mycket skada den andre tar. Eftersom sex uppenbarligen inte betyder så mycket för den som inte har lust, då är det enkelt att avstå. Och därmed svårt att se problemet. Men även om ni inte har sex TS så är din partner, precis som du, väl medveten om att ni inte har haft sex på länge. Och med den passiva inställningen kan du tolka det som en acceptans att träffa andra för att ha sex, om det underlättar för dig. 

  • Anonym (VV)
    Anonym (A) skrev 2026-02-17 17:04:26 följande:
    Det är att föredra än att gå bakom hennes rygg.
    En liknelse, teoretiskt. I ett förhållande övergår den ena från att äta blandad kost till enbart vegansk. Den andre märker detta väl men ligger lågt. Men till slut så blir avsaknaden av mejeriprodukter allt för stor, så den ofrivilliga veganen äter mejeriprodukter på egen hand. Skulle detta vara fel, då det inte var hens val att bli vegan?
  • Anonym (VV)
    Anonym (Andreas) skrev 2026-02-22 20:32:11 följande:
    Vilken oerhört puckade jämförelse..  ingen partner tar skada av att vara vegan .  Ingen tillit blir brusten av att npn föredrar mjölk istället för sallad och tvärtom.  

    Men däremot otrohet kan ge ärr och skador för resten av livet  .

    Vill du vara ett as eller en god människa?
    Du är vegan, eller hur? Annars skulle du inte bli så upprörd. Ditt känslosvall som du fick av denna oskyldiga liknelse är bevis på att jag har rätt. Sex är kött, kärlek är något annat som inte går att ta på. Om man inte får kött så blir man galen, eller hur? Jag är ganska erfaren i området och kan ge dig lite goda råd om du vill?
Svar på tråden Vad gör man??