Inlägg från: UngGubbeinorr |Visa alla inlägg
  • UngGubbeinorr

    Killens reaktion efter

    Till TS som vill förstå. Läs på om hur olika hormoner fungerar hos män resp. kvinnor. Några kommentarer har redan berört det. En man ska ha en långt högre nivå av testosteron än en kvinna för att må bra, tänk "grumpy old men" när nivån blivit för låg. Medan kvinnor ska ha en mycket högre nivå av östrogen för att må bra. Produktion av testo gynnas av att lyckas i olika strävanden, medan produktion av östro gynnas av samvaro, kramar, bli hörd och lyssnad på. Gäller både män o kvinnor. Kan förklara skillnaden i mäns resp kvinnors "egentid", syjuntan resp "man cave". Sen har vi oxytocin som är ett starkt lyckohormon, som dessutom gynnar östro och hämmar testo. En man låg på testo som får en dos av oxy, han somnar, visserligen lycklig, en kvinna får energi och vill ofta mer.. Men fler hormoner påverkar också och de personliga variationerna kan vara stora. Lite som att män är längre än kvinnor, sant i generella termer men inte i enskilda fall.

  • UngGubbeinorr
    Anonym (Dejten) skrev 2025-12-12 19:23:46 följande:
    Men jämförelsen syjunta och man cave går inte ihop. Själv som kvinna har jag stort behov av ensamhet och de förhållanden jag haft med killar så har alla varit besatta av att göra grejer i grupp med andra killar och tjejer.
    Skrev ju att de personliga variationerna är stora. Generellt är män längre, men inte nödvändigtvis så i specifika fall. Kvinnor har, generellt, ett större socialt nätverk än män. Världen runt. Orsaken står troligen att finna i just hormoner.
Svar på tråden Killens reaktion efter