GAD
Hej alla!
Jag har fått en GAD diagnos efter en händelse i Maj. Hade i början hemska panikattacker, sömnproblem, ångest m.m. Sen dess har jag konstant oro och katastroftankar om mig själv och mina barn, väääldigt många fysiska symptom som domningar och tyngdkänsla i armar och ben, känns som halsen svullnar, domningar på ena sidan ansiktet, hjärtklappningar, konstant nackvärk och huvudvärk, yr, ser suddigt, hjärntrött framåt eftermiddagen, är mest fruktansvärt trött och känner mig varken glad eller ledsen m.m.
Går i KBT, tycker det hjälper lite, har fått antidepp utskrivet men är LIVRÄDD för att börja med tabletterna. Jag är livrädd för biverkningar, att må sämre innan det vänder, hur man ska må när man vill sluta med dom, livrädd för att man ska bli beroende osv.
Jag tar gärna emot era erfarenheter av antidepp- både positiva och negativa.
Är det någon med GAD som valt att INTE ta medicin och blivit av med oro och ångest, eller lärt sig leva med den? Hur isf?
Har läst mycket om nervsystemet och hur det påverkar kroppen och om man jobbar med att återställa det så ska man må bättre. någon som provat? funkar det eller är de bara bluff?
Tar gärna emot tips och råd och egna erfarenheter 
Detsamma gäller promenader i lite gröna omgivningar, det behöver inte vara rena skogen, men i alla fall träd och buskar.
Att stimulera vagusnerven kan också hjälpa. Då får man igång den lugnande delen av nervsystemet.
Tapping är bra för dem med posttraumatiskt stressyndrom. Minskar kortisolproduktionen (stresshormonernas produktion).
Aschwagandha kan också hjälpa, det är ett ayrvediskt preparat. Stänger också av kortisolproduktionen. Men det går inte att kombinera med vissa vanliga mediciner. Då blir t.ex de medicinerna förstärkta eller verkningslösa. Så det får man kolla upp innan.
Detsamma gäller Johannesört, som ofta skrivs ut av vanliga läkare i Tyskland mot depression, just på grund av att det ger mindre biverkningar. Läkare i Sverige får också skriva ut det, men de tvekar för de är inte bekanta med det. Dessutom går inte heller Johannesört att kombinera med vissa mediciner, det får man kolla upp innan, så man inte äter dem samtidigt.