Inlägg från: Anonym (Dusty!) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Dusty!)

    Hur ofta städar ni?

    Anonym (F) skrev 2026-03-12 22:50:37 följande:
    Blir det inte väldigt smutsigt då?
    När barnen var små och jag jobbade med hygien - VARJE lördag fm! Alltid. Så var helgen klar. Dammsög, torkade, tvättade och körde all disk.
    Var så skönt att ha helgen klar. 
    Man städar nog oftare med små barn skulle jag tro. och vi är alla olika....
    Tror att många unga har en lite "snedvriden" uppfattning om hygien och städning. Det var inte så länge sedan vi födde barn i lador och grottor och de ungarna överlevde också. Annars hade vi inte suttit här och skrivit. 
    Får tvätta mina händer för att träffa mitt barnbarn .... trams, men deras barn ....
  • Anonym (Dusty!)
    Tow2Mater skrev 2026-03-12 23:58:57 följande:
    Nej.
    Det är olika ... min dotter har en syster med samma mamma men de har heeelt olika uppfattning om vad som är städat eller inte. Sonen har ..... en annan uppfattning (walk - on -closet på golvet) men byter sängkläder när flickvännen år på G, hahaha - som sagt - olika!
  • Anonym (Dusty!)
    Mrs Moneybags skrev 2026-03-13 10:08:54 följande:

    Enklast är väl att köra en städdag/förmiddag när alla i familjen hjälps åt. På så sätt blir det inte bara de vuxnas ansvar att hålla i ordning.

    Prio ett är att rensa hemmet från onödiga saker som bara tar plats. Rena ytor och ett minimum av saker gör att det blir väldigt enkelt att städa. 

    Jag ser till att köket är undanplockat och snyggt innan jag går och lägger mig, samt att jag fixar till vardagsrummet så att det ser ok ut. Då eliminerar man att halva städtiden går åt till att plocka undan. 

    Städtiden kan då ägnas åt att damma uppifrån och ner, dammsuga golv och våttorka dem efteråt. Badrummet städas samtidigt. Lördag förmiddag är en bra tid för då har man fint hela helgen om man ska få gäster osv. 


    Helt i min linje - körde varje lördag morgon/fm till storstäd. Allt klart inför helgen, bara att koppla av
    och njuta. Är väl däremot lite yrkesskadad efter 14 år som leverantör inom städ och hygien ....
    Köket är rent inför och efter varje lagad måltid. Min särbo blir vansinnig på att jag plockar undan redskap och skärbrädor som hon tänkt använda igen ...
    Sedan kan jag förbise vissa saker ändå. Kan sakna rutinen med städ varje lördag.
    Klarar av lite damm men har jävligt svårt för en hög med tvätt typ...
Svar på tråden Hur ofta städar ni?