Inlägg från: Anonym (200mg) |Visa alla inlägg
  • Anonym (200mg)

    Sertralin

    Jag blev utskriven 200mg Sertralin som jag brukade under nästan fem år. Istället för ett mörker upplevde en likgiltighet till livet, vilket var bättre än att vara deprimerad men långt ifrån vad min förhoppning var.

    Jag hade i samband med min depression inte mycket sexlust innan jag började med Sertralin, men en väldigt tydlig bieffekt var att SSRI sänkte den lilla sexlust jag hade och ?bedövade? känslan vid sex/onani vilket gjorde det oerhört svårt att nå orgasm.

    Idag, och flera år efter att jag har slutat med Sertralin följer bieffekten med mig. Jag är idag i 35års åldern och besviken över mitt val att använda SSRI utan att läsa på om bieffekter innan.

  • Anonym (200mg)
    Anonym (Bra) skrev 2026-05-07 07:10:21 följande:
    Väldigt hög dos ? Min mamma äter 25 mg. Men hon är 83 år.
    Ja, jag har förstått att det var en hög dos. Den trappades upp i samråd med läkare. Hur åldern påverkar sammanhanget vet jag tyvärr inte.
Svar på tråden Sertralin