för dyr förlovningsring?
Jag tycker väl inte det är fel att lägga 12000:- på en förlovningsring, men jag kan själv bara komma med några råd varför det kan vara bra med det motsatta.
* Det är ju tänkt att man ska ha förlovningsringen på sig alltid, den kommer slitas mycket, tänk på det. Speciellt om det är ädla stenar i ringen (vilket jag antar att det är
) så rekommenderas det t ex att man inte ska diska, duscha, bada, baka, etc etc med ringen på. Jag tycker det är jätteskönt att slippa tänka på sådant och med en vanlig guldring blir ringen snyggt sliten med åren istället.
* Är det värt att bli ovänner om en sådan sak?
* Som sagts innan, kommer du nöja dig med en enklare ring som vigselring sedan? Om din man blir sur och tycker detta är onödigt, så kommer han kanske reagera likadant då..
* Är det en märkesring? Kanske går att be en guldsmed tillverka något liknande för en billigare summa? Då kan man även lämna in gammal guld som delbetalning.