Hur f-n tar man bort mascaran?
Har provat Mary Kays produkt och fick ont i ögonen av den, har provat fler än en gång och alltid med samma resultat, så allt passar inte alla. Har aldrig reagerat på andra borttagningsprodukter för ögonmakeup eller på några andra produkter man har på huden.
Jag har provat bl.a. Maybelline, Lumene och Nu-Skin plus en del rengöringsmjölk som säger sig ta bort ögonmake också. Jag tycker inte att någon fungerar till 100 % på en gång, utan man får stå och hålla vaddtussen mot ögat en stund innan man börjar gnugga lite lätt och försiktigt. Nu-Skin och Lumene fungerade helt ok.
Nu har jag övergått till att använda Kanebo 38 grader som tas bort med varmt batten (över 38 grader). Det passar mig mycket bättre.