Dessie skrev 2006-06-02 17:25:29 följande:
Vackerpingla: du kan väl oxå ha empati för andra personer för h*****e!!!!Och varför är det bara yngre som ska visa respekt för äldre?? Kan det inte vara tvärtom oxå????Vår flicka föddes i aug -03 med akutsnitt. Blev en hel del komplikationer som gjorde att jag inte ens fick ta vagnen upp för det lilla trappsteg som finns vid bakdörren på bussen.En ggn när jag & mina 2 barn skulle åka till mormor och vi skulle gå på bussen så bad jag en dam om hjälp. Hon var i 60-årsåldern och såg spänstig ut. Tror du att hon hjälpte mig?! Never, lilla gumman!!Jag bad henne artigt om hjälp - till svar fick jag ett snäsigt "du som är ung borde väl kunna det där själv."Till slut var det en kille i 16-årsåldern som hjälpte mig.Så om det bara är yngre som ska visa respekt så kan väl de "j***a gamlingarna" ta taxi ist!!!!!!!!!!!!!!!
Oftast när jag åker buss med barnvagn så är det faktiskt de äldre(oftast med rullator eller käpp)som erbjuder sig att hjälpa mig på med barnvagnen på bussen de ggr jag behöver hjälp o då snackar vi om gamlingar som är typ 75 år å äldre.
Jag har dock alltid tackat nej till deras hjälp o försökt att bett nån annan lite yngre om hjälp för jag tycker såå synd om de stackars tanterna som ska offra sig o hjälpa mig när de är så dåliga själva.
Så de flesta äldre är faktiskt snälla!
Dessutom så undrar jag varför man som nyförlöst o snittad o när man dessutom hade det så jobbigt som du säger,åker buss överhuvudtaget då!
Då skulle jag stanna hemma o vila istället!
Jag hade planerat snitt o hade oxå ont efteråt o jag fick inte heller lyfta på flera veckor(det får ingen som har fött med snitt).
Jag åkte inte buss förrän våran son var typ en månad gammal.