Lite sen här märker jag nu, men jag har själv börjat skolan ett år för tidigt och tänkte dela med mig av mina erfarenheter.
Jag kunde läsa redan vid 4-5 års ålder och alla tanterna på dagiset tyckte jag skulle börja i skolan för att jag var så duktig! En annan orsak var att jag också var ovanligt lång och tidig i utveckligen för min ålden.
Nåja, allt gick bra de första åren, inga problem alls vad gällde skolarbete, var istället nästan bättre än de övriga.
Men. Började så småningom märka att jag ju inte var riktit som de andra, var inte mobbad direkt men har alltid kännt att jag inte hört hemma, att jag varit fel, på fel plats osv. Vilket jagar mig ännu idag, nu är jag 22 år och har under hela min skoltid lidit pga att jag aldrig kännt mig hemma i skolan, har aldrig kännt den naturliga gemenskapen som ska komma i en klass. Alltid har det varit något "annorlunda" med mig, och det kan jag säga, tär på en ung människa, att alltid känna sig utanför. Så tänkt till 1000 gånger innan ni utsätter ert barn för detta, naturligtvis är alla olika och vissa skulle säkert klara det galant, men kom för allt i världen ihåg att bara för att man är duktig och kan skriva behöver det inte betyda att man är det socialt!! En skolan är väl en plats där man ska känna sig trygg, det har ja aldrig gjort. Har alltid kännt att jag kommit bättre överrens med de som är lika gamla som mig, altså födda samma år men gått en klass under, Och hur har det då gått med kompisrelationer? Jag umgås inte med en enda person idag som har gått samma klass som mig, nästan endast såna som är lika gamla.. så tänkt på det ni, som tror att ni vet..