Arbetsvegan skrev 2014-03-21 00:01:59 följande:
Det är så långt från floskler som man kan komma. Tänker man efter på djupet så bör man förstå att det stämmer.
Ja, konkret betyder det faktiskt det, att man älskar mindre om man inte förmår att älska sig själv.
Som jag sa så tror jag att du definierar det annorlunda därför att jag anser att det är du som har förväxlat kärlek med att enbart vara en känsla. För mig är beteendet en del av kärleken, man vill göra gott och inte bara känna gott.
Jag hoppas du förstå vad jag menar för jag måste sova nu!
Jag anser fortfarande att det är två helt olika saker att känna kärlek och att praktisera kärlek.
Kan försöka förklara det med en liknelse: Låt säga att du har en partner som uppvaktar dig med blommor och choklad på Alla hjärtans dag, men den gör det mest för att det förväntas av denne. Detta är att praktisera kärlek; ett beteende, således. Jämför sedan detta med en person som inte uppvaktar dig alls på denna dag, men som ändå känner en stark kärlek till dig. Denne kanske inte är så bra på att förmedla det till dig dock, men den känner känslan.
Personligen anser jag inte att det är kärlek bara för att beteendet är kärleksfullt. Kärleksfullt beteende är givetvis vad man önskar för att ingå en relation med någon, men det är fullt möjligt att känna denna känsla utan att för den skull kunna ge uttryck för den eller förmedla den på ett adekvat sätt. Personer med Aspergers kan till exempel i vissa fall ha svårigheter att förmedla sin kärlek på ett sätt som blir förståeligt för neurotyper, men de upplever likväl känslan av kärlek. Sättet de förmedlar den på kanske kan dock uppfattas som allt annat än kärleksfullt av den som tolkar dem fel.