Hunden hugger ibland, ska vi lämna tillbaka han? (långt inlägg)
För över ett år sedan svarade jag på en annons ang att en kvinna sökte extrafamilj till hennes papillon en tid då hon blivit sjuk.
Vi fastnade för varandra och hunden fick komma till oss under några månader medan hon var på sjukhus. Hon blev frisk men vi har ändå hållit kontakten och vi har lånat hem hunden och det har funkat bra.
(Vi är en familj på två vuxna och två barn, 9 och 6 år).
Nu tidigt i våras så kände hon att hon inte riktigt har orken med en hund så vi fick ta över han eftersom set funkat så bra. (En papillon på tre år. Jätteduktig och lyssnar på oss, vi kan ha han lös på gården utan att han sticker. Ingen problemhund så. Han brukar kunna skälla ut folk som går förbi, helst springa efter dom, men sånt kan man ju träna bort.)
Det har väl funkat bra, bitvis. Hunden märkte ganska snabbt att han var här för att stanna och började testa gränser, vilket är ganska normalt. Hemma hos henne var det han som bestämde så det blir ju såklart en omställning.Vi visar att det inte är ok och det verkar han vara nöjd över. Han blir som tillfreds när vi "rättar" honom.
Men till det största problemet. Han hugger oss, främst barnen. Mig har han huggit så det gick hål när jag klippte klorna. Visst, han gillar inte att klippa klorna och trodde jag skulle sluta när han högg men så blev det inte. Sambon högg han åt då hunden låg med ett ben nedanför soffan och sambon skulle ta en tvdosa på hyllan under bordet. Men barnen har han huggit "utan anledning". Dom har aldrig gjort hunden nåt, hunden brukar busa med dom och dom får klappa han, men rätt som det är så kan han morra när dom ska klappa han (eller bara närmar sig), eller så hugger han direkt. Vi vuxna visar direkt att det absolut inte är ok, han verkar fatta, men han fortsätter. Största pojken har han huggit 4ggr. En gång gick det hål, en gång ett rejält blåmärke och resterande småmärken. Och nu ikväll bet han 6åringen första gången (annars brukar han bara morra åt han ibland). Pojken hasade ner från soffan. Hunden låg på mattan nedanför. Pojken är påväg och ska sätta ner handen i golvet och resa sig upp då hunden hugger han hårt i handen så det blir märken.
Det är så svårt när han håller på så. Ena sekunden funkar han bra med barnen och i nästa hugger han rätt som det är. Det kan ju inte fortsätta så. Barnen tar ju hem kompisar , och då vill man ju inte riskera att dom blir bitna också. Eller att han biter så det slutar riktigt illa. Det är ju så svårt att hålla koll och förebygga innan det händer då det sker så plötsligt utan anledning. 9åringen vill väldigt gärna ha kvar hunden, men har bli less på att han hugger och nämnde ikväll att vi kanske inte borde ha han kvar. 6åringen vill inte alls ha hunden nu. Han blev så chockad och ledsen (såklart) när han blev huggen från ingenstans.
Hur hade ni gjort? Ska vi lämna tillbaka han? Eller är det nån som har tips på hur vi ska gå tillväga? Vi har haft han här hemma i fyra månader nu. Och innan dess till och från i ett år. Har alltid varit emot hundar som biter barn, och tyckt att dom inte ska vara nära barn, men denna hund är ju så duktig i övrigt, därför vet jag varken ut eller in. Är det kanske en enmanshund helt enkelt?
//Mvh vet-varken-ut-eller-in ;)