När hon börjar skrika om hon ser honom. vad gör ni då? Tar ni bort henne eller hur gör ni.
Jag hade provat att ignorera det faktum att hon skriker och försökt vara lugn själv prata lungt med henne. och låt henne lugna ner sig. Dom brukar komma underfull med att det inte är så farligt. Sen kan ni med små steg låta farfar ta på henne och visa att han inte är farlig och tillslut hålla i henne. Hon kommer lära sig.
Förmodligen är det nånting med honom som skrämmer henne eller har skrämt henne så nu går det på automatik. gäller att få hennes hjärna att inse att det inte är farligt. Om ni går iväg med henne så att hon blir lugn så föder ni bara det beteendet. Hennes hjärna teagerar som den reagerat förut. Alltså när hon ser honom så kollar hjärnan har jag sett honom förut. Ja. Hur reagera jag då. Skrek. och därför skriker hon igen.
Utsätt henne i små protioner för farfar och visa själva att det inte är farligt. blir inte stressade eller nervösa eller tänk att ni måste få henne att sluta skrika utan låt heenne hållas och prata på som inget försök få hennes uppmärksamhet på nåt annat så hon bryter mönstret. För ibland kan barn skrika och fastna i det och tillslut skriker dom bara för att dom gjort det hittils. då brular det funka med att försöka bryta det genom att få henne uppmärksam på nåt annat.
När min dotter skriker (hon är 3) utan anledning så lägger jag henne i babygymmet eller tar fram mobilen och visar klipp på youtube då brukar hon sluta och sen blir hon glad. Såvida hon inte skriker för att hon är hungrig trött eller behöver ny blöja. men det har man ju koll på oftast.
Mitt tips är att prova jobba på det som när man botar en fobi. Hon måste själv inse att farfar inte är farlig.