ter0q skrev 2017-10-03 16:40:23 följande:
Oj, bara två månaders vila från träning vid hjärtmuskelinflammation? Det var snålt.
Min man fick inte träna på sex månader efter precis samma diagnos. Men man kanske kan ha det i olika grader? Och han tränar iofs på elitnivå vilket är ju oftast är lite tyngre träning än vanlig skolidrott.
Rätt övertygad om att man kan ha det olika allvarligt.
Har en kollega som hade det i tonåren med exakt samma symtom som jag. Jag tränade sjuk, vaknade mitt i natten med skyhög puls som inte gick ner under 180 men lyckades somna om och dagen efter var det snäppet lägre. Han åkte till läkaren och fick träningsförbud några veckor. Jag var hemma några dagar från skolan men levde sen som vanligt. Var aldrig till läkare.
Hört de som fått det så allvarligt att de varit inlagda på hjärtintensiven.
Idag kan jag förundras över att mina föräldrar inte tyckte jag skulle till vårdcentralen iaf men de har aldrig varit mycket för att gå till läkaren i "onödan"