Kommit till skyddad boende - Svettats och dålig luft
Hej!
Jag känner mig väldigt oförskämd och vänligen förstå mig rätt. Jag är extremt tacksam att jag får hjälp och kommit bort ifrån familjen.
Men nu när sommaren har kommit och jag bor på källarvåningen, så upplever jag att det är väldigt dålig luft. Det går inte att öppna fönstren trots att jag snackat med min kontaktperson som hela tiden utlovar om att han skall montera och greja. Jag har även ställt frågan om jag får komma upp till övervåningen där det är tomt och större rum, och man kan öppna fönster bland annat.
Jag svettats hela tiden och känner att jag behöver duscha varje dag. Jag brukar annars försöka duscha varannan dag, för hudens bästa.
Men jag svettats och känner att det är mycket dåligt luft.
Jag som är konflikträdd och vågar inte heller tjata eller be om saker två gånger. Vet jag inte alls vad jag skall göra.
Däremot har fått en fantastiskt terapeut och en annan personal. Både säger i princip samma sak. Under terapin försöker vi träna upp min självkänsla och även begripa att jag inte står i vägen alla gånger och att jag är den typen som håller mig undan och den sortens människa där man behöver fråga mig om att dra ut mer än två gånger, innan jag följer med. På grund av rädslan att ingen vill umgås med mig. Terapeutens teori är helt enkelt de trakasserierna jag fått i min familj som jag flytt ifrån.
Även den andra personalen försöker ständigt be mig om att ta större plats m.m. Så jag får mycket hjälp och jag uppskattar allting. Men jag känner mig väldigt oförskämd att ge ut önskemålet av att flytta upp i övervåningen istället för att bo i källarvåningen/där man inte kan öppna fönstret och är allmänt alldeles för varmt.
Jag skapar denna tråden, för att verkligen få höra om jag är oförskämd eller om jag har min rätt att be om att förflyttas till övervåningen.
Vad känner ni?
Jag är naiv och konflikträdd människa.