Blir SD Sveriges största parti efter valet?
Vissa opinion mätningar tyder på det, blir det ordning och reda i landet då?
Vissa opinion mätningar tyder på det, blir det ordning och reda i landet då?
Varför tror du att det är just det som är anledningen och inte att SD väljare har större benägenhet att gå och rösta?
Denna artikel bör alla som funderar på att rösta på SD läsa.
www.politism.se/story/sverigedemokraternas-politik-ar-en-bluff-akesson-har-ingen-aning/
"Sverigedemokraternas politik är en bluff ? Åkesson har ingen aning [?]
Han [Jimmie Åkesson] utlovar ett slutet asylboende i Migrationsverkets regi. Men när han och partiet har gjort sin budget har de inte pengar till det. Han utlovar ett stort antal nya förvarsplatser för asylsökande som utvisas eller avvisas. Partiets migrationspolitiska talesperson Paula Bieler har sagt att det handlar om "tiotusentals". När Åkesson får frågor om detta säger han att han dels inte har en aning om hur många förvarsplatser hans parti har råd med - dessutom avfärdar han Bielers löfte till väljarna och konstaterar att det definitivt inte finns några pengar till det.
Han vill också att kommunerna ska få nästa 10 miljarder kronor mindre varje år. När SvD påpekar att pengarna inte används specifikt till asylsökande utan till vård, skola och omsorg för alla har han inget svar. I stället hänvisar han på nytt till någon annan.
- Du får ta det här med våra räknenissar, säger Åkesson till SvD.
Åkesson har lovat att göra förändringar av a-kassan, vilket kostar 6 miljarder kronor per år. Men kostnaden har SD struntat i. I stället låtsas de i budgeten att det kostar 3,9 miljarder kronor. Där saknas alltså två miljarder kronor - varje år. Åkessons kommentar? Han vet inte. Han fattar inte ens, berättar han.
- Det är ju saker som jag knappt ens begriper, säger han till SvD.
I en annan artikel som tittar på SD:s budget kontrolleras partiets löfte till pensionärerna om flera förbättringar. Det är lätt att lova. Men när man kikar på budgeten visar det sig att deras löfte kostar fyra miljarder kronor mer - varje år - än vad SD har avsatt i budgeten.
Ett av Sverigedemokraternas återkommande budskap i sina reklamer och kampanjer är att "politik handlar om prioriteringar" och att SD är de enda som prioriterar på rätt sätt. För den som läser SvD:s granskning visar det sig snabbt att de inte prioriterar alls. I stället hittar de på. Och så försöker de lösa påhittet genom att Jimmie Åkesson duckar frågorna och hänvisar till "räknenissar".
"
Det har redan börjat fuskas i vallokalerna runtomkring i landet, det är SD-valsedlar som göms undan av röstmottagare och valdeltagare!
Många SDare har börjat fundera på hur de ska förklara att SD inte blir så stort som de har trott.
Många SDare har börjat fundera på hur de ska förklara att SD inte blir så stort som de har trott.
"En riktig Sverigevän röstar inte på Åkesson"
"En riktig Sverigevän röstar inte på Åkesson"
Många SDare har börjat fundera på hur de ska förklara att SD inte blir så stort som de har trott.
Varje gång C gjort detta har de störtdykt i opinionen. Deras existens kommer hotas om de stöttar S-MP med tillhörande skattehöjningar för alla med drivkraft.
Situationen är inte unik för alliansen. Då kan man lika gärna säga att S måste bestämma sig för om de vill stötta alliansen eller samarbeta med SD.
Jo, situationen är olika.
M har på olika sätt om vartannat öppnat och stängt för SD, likaså KD i viss mån.
L och C tänker inte regera med aktivt eller passivt stöd av SD
S har benhårt sagt att SD är off hands för dem.
V och MP är på S's sida i fråga om SD
Den här diskussion levde ett liv utan dess like här i en tråd där en skribent hävdade att om två partier röstar lika utan att ha haft några som helst samtal eller överläggningar med varandra så skulle det anses vara ett samarbete. Alla som inte stöttar en minoritet var i ett samarbete enligt denna skribent.
Bara för att två parter på egen hand beslutar samma sak betyder det inte att de samarbetar med varandra. Det är en absurd tanke som får oöverblickbara konsekvenser
Ja, det tror jag. Och det känns väldigt bra!