Ombildning av hyresrätt - Vuxna barn som medköpare
Hej,
vi är en familj bestående av 4 personer; 2 föräldrar och 2 vuxna barn. Vi bor en rymlig 4a i Stockholm som idag är en hyresrätt men som i framtiden kanske ombildas ifall intresse finns bland oss hyresgäster och politikerna väljer att möjliggöra ombildningen i vårt område.
Vi undrar hur stora chanser det är att banker är öppna till att låna ut till en familj med en fattigpensionär, en sjukskriven och deras två barn som är villiga att gå in som köpare vid en eventuell ombildning? Vi kommer att kontakta banker för att se över den möjligheten såklart, men ville stämma av och se ifall några har på detta forum varit med eller hört talas om något liknande?
Pappa - Företag som skall avvecklas närmsta månaderna, är 65 år gammal och fattigpensionär (10k brutto inkl. tjänstepension och allt) samt inga större besparingar ihopsamlade längre.
Mamma - Sjukskriven kvinna i övre 50 års åldern, 15k brutto som inkomst.
Jag - Månadslön varierande runt 32-37k brutto. Säg 33 som gardering.
Syskon - Månadslön runt 27k brutto, kommer att öka när det är aktuellt med ombildning.
Pappa äger idag en bil som kan säljas, kvarvarande lån på ca. 50k kvar och bilen är värd ca. 120-130k idag. Han kan få loss 120-130k från en hyresgaranti han haft i sin affärsverksamhets lokal. Vi har en lägenhet utomlands som köptes för 750k lånefritt, kanske värderad någonstans mellan 1,5-1,7 milj kr (motsvarande annonseras för 1,77 i området). Lägenheten är dock inte fullständigt registrerat i hans namn, en jävla byråkrati därborta. Skulle vi lyckas slutföra detta så kan det vara aktuellt att sälja och återinvestera i något mindre i samma land och en stor del av summan eller allt flyttas tillbaks till Sverige efter ha skattat återinvesteras in i denna potentiellt ombildade bostadsrätt.
Gällande vår befintliga hyresrätt så betalar vi ca. 11-12k i månadshyra idag. Jag tror att lägenheten kan tänkas vara värd 3,3-3,5 milj kr, någon mäklare hävdade nära 4 milj men jag tror att det är något överdriven siffra (mer aktuellt för nyproducerat). Låt säga att vi får ett subventionerat pris runt 2,45 milj (3,5 ord.) att köpa lägenheten för och därmed en belåningsgrad på ca. 70%. Vi har en räntekostnad (3.04%) + amortering (1%) bundet i 10 år vilket landar på 8 450 kr, samt en avgift på kanske 6 500 så landar det totalt på 15 000 i månaden. Med en ränta på 5% runt 18 750 kr.
Vi barn är även villiga att kasta in ett par hundratusen kronor från våra besparingar vid behov att få ned kostnaderna till mer rimliga nivåer. Ifall det tar tid att sälja den utländska lägenheten.