Anonym (Tssss) skrev 2021-02-17 11:55:57 följande:
Kanske ett jätte konstigt inlägg egentligen?
Men vad hade NI gjort om ni blev miljonärer?
Jag kan känna att jag blir lite stressad av det.
Vi har det bra nu. Tjänar över medel.
Nytt hus, ny bil.
Han 57. Jag 45. Tre barn.
Barnen får ju såklart en del.
Men vad gör man sedan?
Förhoppningsvis lever vi ju ett tag till, så spara.. men ändå hitta på roliga saker?
Vi har inte behövt spara tidigare för att tex åka på en resa eller så. Så den ?charmen? faller också bort.
Känns som ett udda inlägg, och ett väldigt angenämt ?problem?. Jag förstår det.
Så. Vad hade ni gjort?
Jag Investerade alla pengar tills jag hittade ett hus jag ville ha. Skattar drygt bort en svensk medel lön redan innan.
Sambon tjänar en bra bit över medel.
Har väl varit ett par varv runt jorden innan och en vända till andra sidan jorden efter man fick sjusiffrigt på banken.
Spara och spara man kanske hoppat över att bränna 20-30 av förra lönen bara.
Inget har väl egentligen ändrat sig än att jag är väldigt lågt belånad, har tillgångar att klara mig 2-3år utan att jobba.
Ser seriöst inte problemet med lite pengar, du känns som en som skulle bränna alla pengar på skit och vara fattig om ett halvår.
Är på goda vägar till nästa miljon då med en ny investerings metod som ett experiment. 40k har blivit 250k på 18 månader.
Tanken är väl att skapa sig en passiv inkomst och gå i pension vid 35 eller bara jobba 2-3 dagar I veckan.