Anotherone skrev 2024-09-22 07:40:19 följande:
Ingen orsak!
Och du ska absolut inte skämmas.
Jag tror att vissa av oss har det mer i sig att bara följa med. Och sen kanske att det beror på hur många småbarn man haft omkring sig under sin uppväxt, vad man sett av att "vara förälder" osv. Både bra som dåligt.
Och jag tror inte man ska måla fan på väggen. Samtidigt inte tro att bebisen bara kommer flyta med. Utan vara väldigt väldigt flexibel den första tiden. Anpassningsbar och följsam. Inte tacka ja till något man inte vill, inte ta hem folk om man inte vill. Upplevde ibland att det var något slags "race" bland släkt och vänner vem som skulle hinna se bebisen först och det är ju bara sjukt. Bjöd vi hem någon så fick de ta med sig mat eller fika, och det gjorde de flesta så gärna. Och behövde jag gå undan och amma eller barnet somnade och jag var aptrött så tackade jag för mig och gick och lade mig med honom. De som hade barn förstod, de som inte hade det har nog förstått senare och skulle ha en mer ödmjuk inställning idag.
Något som är rätt utmanande är att saker och ting skiftar så snabbt också med bebisar. Man tänker efter fem veckor att aha - nu är det så här långa vilostunder som gäller, då ska jag passa på att promenera/sova/ta tvättstugan mellan 1030 och 12 varje dag. Och så funkar det i tre dagar, sen ändras rutinerna
Men det kommer gå bra! Man behöver utgå från sina förutsättningar och hur man känner sig själv. Gissa hur man kommer reagera och inte utmana eller liksom pressa det, för man är inte sitt mest stabila jag den första tiden!
Nu har jag inte så stor erfarenhet av spädbarn, det är därför jag försöker samla kunskap genom att fråga saker jag genuint undrar över.
Däremot har jag alltid haft djur omkring mig på olika sätt, och när jag hör vad folk berättar låter det som att det kan vara till gagn. Jag har nappat upp en hel hög med olika djur och då är det ju verkligen varannan timme dygnet runt (dock kortare tid än med ett barn) fast utan någon "pappa", ledighet eller hänsyn från omvärlden och det är bara att kötta på. Så jag vet ju hur jag funkar med nära ingen sömn och någon som pockar på uppmärksamhet i tid och otid. Det är så klart inte riktigt jämförbart med ett barn, men min fundering är inte av anledning att jag tänkte att jag skulle ge mig på att starta företag från BB, utan snarare att jag kan känna mig lite provocerad av de som generaliserar och säger att man kommer att vara nöjd med att sitta med barnet vid bröstet och titta på TV i ett år framöver, för mer orkar eller vill man inte. Ännu hellre de som säger att man kommer att gå helt upp i sitt lilla knyte och inte vilja släppa det ifrån sig. Som att det vore fult att vilja dela lika på arbetsbördan med pappan eller ha egna intressen trots att man har ett litet barn. Men jag vet ju att bilden är mer nyanserad än så, och det är lite det jag vill få fram. Några jag pratat med vittnar ju om en annan upplevelse, att det tog lång tid att knyta an och att det gynnade hela familjen att pappan tog vid tidigt, men de upplever samtidigt att det är ganska stigmatiserat att känna så.
Som exempel pratar jag ibland om vilka växter jag vill ha i trädgården nästa år och möts av hånskratt och "du kommer inte kunna röra ditt grönsaksland i sommar, du kommer ju ha en bebis att ta hand om!". Sambon däremot kan tala om vilka träd han ska plantera eller fasadbytet som ska göras eller kommande fiskeresor utan att någon höjer på ögonbrynen. Han kommer ju att vara förälder lika mycket som jag?