Cathariiina skrev 2024-09-28 22:22:11 följande:
Det behövs - hög - intelligens för att forska inom MEDICIN, men omvårdnadsvetenskap är bara ett hittepåämne, för att sjuksköterskorna skulle ha ett eget ämne att skriva uppsatser och avhandlingar i, och tro att de är akademiker. Vilket de inte är.
Vi hade mycket bättre sjuksköterskor på den tiden, då de gick på sjuksköterskeskola och fick en placering på en sjukhusavdelning där de arbetade vissa timmar i veckan nästan från första dagen.
Då klarade de verkligen av att arbeta som sjuksköterskor fullt ut direkt efter examen; så är det inte i dag. Utbildningen består idag till för stor del av flum, meningslösa "omvårdnadsteorier", och för lite av de riktiga medicinska ämnena som anatomi, fysiologi, sjukdomslära och farmakologi, samt färdighetsträningar och praktik. Och det här är jag liksom inte ensam om att tycka.
Omvårdnad är minst lika viktigt för patienterna som medicin. Kanske också viktigare (men den diskussionen tar vi inte här).
Nej, omvårdnadsvetenskap är inget hittepåämne. Det har funnits i åratal.
Nej, vi hade inte "bättre" sjuksköterskor när det hete sjuksköterskeskola. De var blev bra sjuksköterskor men idag är sjuksköterskeprogrammet en akademisk utbildning och har utvecklats till patienternas bästa.
Sjuksköterskor är experter i just ämnet Omvårdnad, och har alltid varit det. Medicinska biten är det läkare som är experter på. De kunskaper man får inom de medicinska ämnen räcker utmärkt inför framtida jobbet. Och dessa ämnen har också de inriktningen på just omvårdnadsvetenskap och inte läkarvetenskapen.
Har du själv läst programmet? De som anser som dig är de som inte har någon aning om vad det inner att läsa till sjuksköterska eller ens vet vad en sjuksköterska lär sig eller sedan gör i sitt jobb.
Hade verkligen velat göra dig diskutera detta med Kari Martinsen eller Katie Eriksen (när hon levde). Det hade varit riktigt kul att höra på.
Omvårdnadsvetenskap och omvårdnadsteroi är allt annat än "flum". Det är grunden till sjuksköterskeyrket och grunden för att patienterna ska få en god och värdefull omvårdnad, oavsett var i livet de befinner sig.
Men självklart får alla tycka vad de vill. Men man bör uttala sig väldigt lite om saker man inte vet ett skit om.