Anonym (grow and learn) skrev 2025-03-12 18:19:29 följande:
Har du ett hushållsapotek? Vad har du i det?
Jag försöker bli vuxen (är 20) och bygga upp ett bra, tryggt hem för mitt eget barn som kommer om några månader. Har inga föräldrar i livet sedan länge och skickats runt mellan familjehem mm så vänder mig till er.
Jag vill ha tips och råd för saker att ha hemma för en vuxen och en bebis i händelse av sjukdom eller skada osv. Skulle bli hemskt tacksam.
Jag har en man som har konstanta projekt igång där han arbetar med både lättare och tyngre verktyg samt två aktiva barn och så är jag själv i farten en hel del.
Vårt hushållsapotek är uppdelat i fyra delar.
1. Allergimedciner då alla har någon form av pollen medicin.
2. Smärtlindring, typ alvedon eller ipren och något för min makes migränanfall
3. Sår hantering. Allt från små sår som endast kräver en liten plåsterbit till skoskav som klarar sig med compeed och stora sår som ska läggas om inför en akut tur till akuten eller vårdcentralen om de har öppet.
4. Kunna ta hand om sportskador av olika slag, mest stukade fötter
Sedan har jag en stor kunskap inom det som naturen erbjuder och kan göra egen hostmedicin och vet vilka örter som är bra mot feber, huvudvärk osv.
Har vid ett par gånger tvingats plåstra om min man och kört honom till akuten. Så förstahjälpen är alltid uppdaterad.