Försäkringskassan vill att jag inkommer med svar...
Jag har fått ett meddelande från FK om att de betalat ut för mycket i föräldrapenning till mig. Anledningen till detta är att de räknat på 100% av min lön när jag bara arbetade 60%.
Nu återkräver de nästan 30 tusen. Det är pengar jag inte har, helt ärligt jag har inte ens 3000 om de skulle begära det.
Jag är långtidssjukskriven och får 11000 per månad vilket innebär att jag knappt får det att gå ihop så jag har panik just nu.
FK säger att jag borde uppmärksammat dem på att jag fått fel ersättning men det är första barnet och jag har aldrig haft någon anledning att tro att det skulle vara fel.
Är det någon som är kunnig på lagar och FK ärenden som kan ge mig stöd, jag måste inkomma med svar eller bestrida senast den 5/6.
Snälla