Min 13 åring vågrar gå till skolan
Han blir 14 strax och går således i 8an nu. Hela hans liva har det i perioder varit tufft att få iväg honom till skolan. Jag och pappan är skilda och sonen har bott mer och mer hos mig. Senaste halvåret har han mer och mer kört över mig på morgnarna. Han har kompisar men har det lite tufft i vissa ämnen. Jag har stöttat honom väldigt mkt inför prov och läxor så han klarar sig med huvudet över ytan.
Vissa dagar går han till skolan utan problem och vissa dagar vägrar han totalt. Har en känsla att han spelar på mina moders känslor lite och vet att han kan nå sitt mål med att vara hemma bara han står på sig. Imorse fick jag ringa hans pappa. Han drog iväg hemifrån (sonen alltså). Nu har vi ett möte nästa vecka med skolkurator för att få hjälp och skolan ska stötta upp honom i ämnena han inte har så lätt i. Jag vet med mig att jag varit för snäll men är samtidigt klyven.
Nu till det jobbiga... Jag orkar inte bråka en morgon till. Jag gråter varje dag nu och ber en bön till övre makter att jag ska få iväg honom. I geting blir ju lättare för honom om han är hemma. Men jag orkar inte mera. Nu får hans pappa hjälpa till. Han gör aldrig såhär när han är hos sin pappa. Jag känner mig världens sämsta mamma som nu börjar stå på mig om att han behöver vara hos sin pappa lite på hans veckor. Idag har det bara blivit en total krasch för mig. Jag orkar inte en morgon till. Är så vilsen i detta men ju mer jag är snäll ju värre blir detta. Snälla hjälp. Gör jag fel?