Hur ska jag sänka min sexuella lust?
Hejsan!
Man ca 35, gift sedan 10 år, 2 barn 8 och 11 år gamla.
Jag har kört stopp. Sexlivet är drabbat av situationer jag inte kan bestämma över.
Min hustru lider av trötthet, hon somnar före barnen på kvällarna, och vi har ingen avlastning där vi kan vara ensamma en helg eller ens en natt.
Jag gör 100% av allt hushållsarbete, tvätt, städ, underhåll av hus, fixar med bilarna, ordnar barnens kläder, fixar ryggsäckar till utedagarna och allt sånt där.
Min hustru gör ungefär 75% av matlagningen (hon är väldigt intresserad av matlagning), jag försöker bli bättre på det, jag går alltid upp och gör frukostar till alla, men jag är så himla dålig på matlagning.. Jag försöker bli bättre dock!
Men att jag inte tar mitt ansvar eller låter min fru göra för mycket, det är inte sant. Jag har maxat ut, så till den milda grad att jag åker hem på luncherna och hänger tvätten jag körde igång på morgonen, eller dammsugar så det är klart till sen osv..
Men jag kan inte hjälpa att min fru är trött. Jag kan inte fixa mer för det finns inget att fixa
Hon har varit i kontakt med vården, men det finns inget som är onormalt, hon är bara naturligt trött. Ligger nog i familjen, hennes pappa och syskon på hennes pappas sida är likadana, kan sova dygnet runt om dom skulle bli tillåtna.
Jag ger sovmorgon åt henne varje tillfälle jag får, jag har inte haft sovmorgon sedan vi fick barn. Och jag stöttar henne i allt hon vill prova, träning, kosttillskott och sånt som skulle kunna hjälpa, men ingenting verkar funka
Det som är tråkigast (för mig) i det hela är att sexlivet blir drabbat. Jag har försökt att prata med henne om det, och hon säger att det går upp och ner i ett förhållande, och att det ska bli bättre. Men det blir det inte. Från att före semestern förra året, vi hade sex ungefär 3 gånger i veckan, så har vi nu gått till att ha sex kanske 1 gång varannan månad..
Jag har kört stopp, jag kommer inte längre i mina försök att göra det bättre för min fru för att hon ska ha ork och lust att vilja ha sex. Så nu återstår bara en sak, att jag försöker dämpa min egna sexuella lust.
Jag tänker på sex med min fru säkert 10 timmar om dygnet, jag tänker på det HELA tiden. Jag saknar sexet, jag saknar framförallt närheten och den där känslan som man får när man har sådär bra sex..
Jag tänkte att det kanske skulle dämpa sig själv med åldern, men det går för långsamt. Sen tänkte jag att jag kanske skulle sysselsätta mig med en hobby på egen hand, men ekonomin tillåter tyvärr inte riktigt min favorithobby (bilar, jag tog nyss ur mitt sparande och köpte en nyare bil till min fru, min plan var att köpa en lite äldre bil att skruva med i garaget, men min fru hittade sin drömbil så vi köpte den istället), samt att jag är nära nog ensamstående när det gäller barnen, dom är med mig hela tiden (vilket jag såklart njuter av), och det begränsar en aning det med.
Har ni några tips? Mindfullness? Terapi? Medicin? Jag är öppen för alla förslag, om ni har förslag som har fungerat för er, skriv gärna utförligt så jag kan förstå och göra rätt, för det här är inte hållbart för mig längre, jag går sönder inuti och känner mig inte riktigt som mig själv längre..