Atkins
Åh det lät smarrigt också, det ska jag prova någon dag! Ja jag håller med dig om att man lätt faller i samma mönster :( Men nu lite ändring på det när vi kommer med recept här , gärna fler allihopa!! :)
Åh det lät smarrigt också, det ska jag prova någon dag! Ja jag håller med dig om att man lätt faller i samma mönster :( Men nu lite ändring på det när vi kommer med recept här , gärna fler allihopa!! :)
Hej tjejer!! har hittat bra info om vår diet! Märkte att jag tydligen inte äter riktigt rätt, men det fungerar ju ändå :D
Efter de första två veckorna får du gradvis börja äta fler kolhydrater igen, såsom frukt, sötpotatis och fullkornsprodukter, vilket gör att viktnedgången går långsammare. Att gå ner ett halvt till ett kilo i veckan är vanligt. Fortsätt att äta enligt fas två tills du nått din idealvikt.
När du nått ditt viktmål är tanken att du ska kunna äta enligt fas tre hela livet. Nu får du äta de kolhydrater du vill, men inte hela tiden. Om du går upp i vikt kan du återgå till fas ett under ett par veckor och därefter fortsätta med fas tre igen.
Så där, får vi lite tips allihopa :D Och jag dricker kaffe med lite mjölk i, det tänker jag inte sluta med! :D
Här är länken jag hittade det på: www.aftonbladet.se/vss/halsa/story/utskrift/0,3258,392472,00.html
Här kanske vi kan få tips om ni orkar läsa igenom :D
www.brollopstorget.se/Forum-2-19/m817817-2.html
Riktigt gott men förvänta dig inte att det ska smaka som vanliga pannkakor för då blir du besviken.
Vispa ihop 2 ägg, 3 msk krossade linfrön, 1 tsk bakpulver, lite salt, sötningsmedel och vaniljextrakt. Låt smeten vila och tillsätt lite vatten om för tjock. Stek som vanligt. Det blir två stycken ganska stora pannkakor.
Ett annat bra linfrö recept är linfrömuffins, en personlig favorit!
Vispa 3 ägg, drygt 0.5 dl vaniljyoghurt (sockerfri!), 0.75 dl sötningsmedel, 2 msk olja, 2 msk vatten, 1 tsk bakpulver och 1 tsk baksoda samt 2 msk kanel och 1 tsk salt. Låt smeten vila i 5 min. Ös ned i 8-10 oljade muffinsformar. Grädda i 175 grader i 12-15 min.
broccoliomelett.
Micra broccolibuketter tills genomvarma. Skär i bitar och fräs i stekpanna ett par min. Under tiden blandar jag 1 ägg, 1 äggvita med lite mjölk samt kryddar med salt och krossad torkad mejram. Häll över broccolin och stek tills ovansidan fortfarande är lite krämig.
För er som fortfarande är i Fas 1 och saknar frukt och bär kan jag tipsa om att rabarber är tillåtet. Pröva ljummen rabarberkräm smaksatt med sötningsmedel och kanel med lite sockerfri vanilj som dessert eller mellis.
Haha jag såg inte det, kopierade receptet från bröllopstråden. haha ja vad kan tänkas vara i då, man får prova isg fram :D
Hallå brudar!!
Jag gör som ni,kör lite blandat, had enog inte så bra koll som jag trodde när jag började äta, en jag äter det jag tror är bra! :)
Idag till middag blir det nuggets med sås och brysselkål. Såg att det var mjöl i nuggets, men jag väljer att inte se det ;) Nötter har jag köpt i massor nu, det är mitt kvällsgottis! ;)
Visst är smoothien god, dricker den varje dag till frukost och även ibland till lunch om jag är i skolan och så.
I helgen gick det ganska bra, var ju på 50 års fest då, dock så hade de haft i majs i alla mat och jag orkade inte sitta och plocka ur det så jag åt och njöt! Och så igår var mina svärisar här och då hade de köpt bröd och frukt att äta och jag fick välja att äta då el när de åkt om jag skulle tillaga så då åt jag melon och lite bröd. Men nya tag idag! :D