• allimacallimac

    Billiga middagar!

    Jag ska försöka dra in på vårt matkonto..
    Någon som kan ge mig tips på lite billiga middagar...


    Älskar mina pågar
  • Svar på tråden Billiga middagar!
  • Jacqueline

    köttfärs är ganska billigt (blandfärs) och det kan man ju göra många olika sorters måltider av..köttfärslimpa me potatis (som oxå är billigt)
    köttbullar å makaroner
    köttfärssås å spagethi
    biffar med potatis

    falukorv e oxå ganska billigt
    stektfalukorv me makaroner
    ungstekt falukorv med potatismos
    korvstroganoff...

  • ebben

    ofta är ju fläskfile billigt! ibland billigare än korv!
    så gör filegrytor av olika slag!

  • livisen

    gillar ni vegetariskt? baljväxter (bönor, linser etc) är ju superbilligt att köpa torkade och koka själv! Linssoppa är grymt gott och billigt och nyttigt! Dessutom går det snabbt att göra linssoppa om du använder röda linser som bara behöver koka i 10 minuter..

  • Sanna 85

    Potatisgratäng  med köttfärs i är ju ganska billigt.. och vääldigt gott med vitlök i


    Älskar dig Cassandra!
  • isisisis

    Nässelsoppa! hela skogen full av gratis nässlor just nu!
    Behövs bara lite buljong och en skvätt grädde!

  • livisen

    oh potatisgratäng....vad gott... nån som har nåt bra recept på det???? har nog aldrig lagat det själv, bara ätit andras

  • Sanna 85

    hmm jag går aldrig efter recept när jag gör det men jag smörjer en form lägger i skivad potatis sen lök peppar salt och vitlök efter smak och om jag har köttfärs i så steker jag det först med lite grädde och vitlök och kryddor i och sen ett lager med lök och potatis till och sen häller jag grädde ovanpå och lite riven ost om jag har det och ströbröd


    Älskar dig Cassandra!
  • allimacallimac

    Sanna 85...

    det lät fruktansvärt gott,....*smaskens*
    D blir nog potatis gratäng imorron....

    Tack för alla era tips ......


    Älskar mina pågar
  • livisen

    sanna85, tack!! åååh, blev så sugen på det... får nog bli potatisgratäng hemma hos oss också imorgon!!

  • Banana82

    tonfiskgratäng: nykokt ris, 1-2 burkar tonfisk (billigt märke funkar bra), valfri sås jag kör svampsås, blanda ihop, på med lite ost, in i ungnen tills osten får färg


    I don't give a damn about a life after death - but I gotta get proof that there's life after birth
Svar på tråden Billiga middagar!