CRP värde på 175"rätt långt"
Torsdag: Båda sönerna fick feber på kvällen..antog att d va tänder som då de tidigare reagerat på samma sätt. På alvin syntes en tand redan dagen efter, men inte på filip..
Fredag: Alvin blev av me febern och blev som vanligt, aktiv o gla.
Filip vart seg/slö och missnöjd med allt, Somnade så fort man tog upp han och bad inte om mat, trots att d gått 6 timmar dag som natt. De bad oss avvakta till dagen efter.
Lördag: Sambon ringde kl 12:00 till jobbet och sa att ngt va fel. Filip va okontantbar.
Kl 15:00 åkte ja till barnakuten med filip. de tog han på en gång men trodde d va en vanlig förkylningsvirus. Tog blodprover som visade CRP (snabb sänka) på 175.
Snabb transport till röntgen då de misstänkte lunginflammation, men d var d inte.
Såg inte heller ngn öroninflammation..
Filip blev inlagd och en ny läkare kom in. och sa att han hade en MKT kraftig öroninflammation och de hade ingen förklaring på varför de inte sett d tidigare.
Antibiotika sätts in.
CRP på 200 dagen efter.. ingen vet varför. fick gå hem, men ska tillbaks me honom imorn. Man ska ha CRP under 8.
Ngn som vart me om samma sak?
Vad kan d annars vara?
Tacksam för alla svar!!!