Brudbukett
Hur mycke betalade ni för eran bukett?
Hur mycke betalade ni för eran bukett?
Sen så är ju inte jag så skrockfull och tänker definitvt göra min egen den dagen jag gifter mig
Om du är osäker på hur du ska göra så brukar det alltid finnas lite tips i Amelia brud&bröllop, och finns säkert massa på internet om man letar lite.
Tror du på skrock och vidskepelse så är innebär det lika mycket otur att tillverka sin egen brudbukett som att sy sin egen brudklänning....
ja det betyder ju otur att vara förlovad längre än ett år med.. lite skrockfull e jag väl men jag tror jag gör min eget bukett ändå
500 kr.
snåla inte in på brudbuketten, den ska hålla snyggt hela kvöllen o va med om en del tuffa tag. Tekniken bakom betyder mycket o likaså kvaliten på blommorna.
Om du ska göra en brudbukett själv också så kan det vara rätt svårt o göra i oasis.. det tar ett tag innan man har lärt sig rätt teknik och risken är rätt stor att blommorna slokar efter en timme. Då är det bättre att binda buketten i handen istället och ha dem i vatten tills att det är dags. Då binder du dem i en spiral så att du får volym i och så sitter blommorna där de ska vara när du knyter om med bast
Den lilla oasisen som man har i brudbuketter är också väldigt liten så det är lät hänt att man sticker sönder den.
Jag köpte mina blommor på torget här hemma två dagar innan och band buketten på fredagkvällen.
Blommorna stod svalt. Den höll sig lika fin hela dagen. Satte den dock i vatten under middagen......
Hittade en sida här på nätetdär det stod hur man går tillväga!
Ska kolla upp adressen!!!
www.brollopsguiden.se/artiklar/bukett/index.shtml
här kommer adressen...
Hoppas att det gåt bra!!!!
Går ska det ju stå!!!!!
ja annars lär jag sitta här o svära sen
Det får vi hoppas att du slipper!!!
Det var inte så svårt när man kom på hur man skulle göra!!
ne precis det e ju teknik som med det mesta =) det värsta e ju att jag helst vill ha droppformad, det kan nog bli svårare!
Det kan det ju vara men fick tippset att ha tunn ståltråd i skjelkarna och eller låta blommorna ligga ett tag utan vatten..
Jag hade ståltråd i några av kallorna.
Ha dem stående i vatten så länge som möjligt innan du ska ha dem. Ställ dem svalt.
Glöm inta att torka va skaften innan om du inte ska ha dem inlindade i något fint band.
Om du ska ha band om så kan du ha en påse men papper och vatten om skjelkarna förs och bandet om efter.
Lycka till!!!