Samma dag som jag fick beskedet att jag var gravid slutade jag, efter 8 år!
Jag var en sån som hade snus inne dygnet runt, ettan portion gick inte att leva utan, tom när jag sov hade jag en inne. Som mest gick det nog 30 min att jag var utan.
Det har det varit förj***a jobbigt ibland, har levt på lakrits tugummin som i början fick ersätta snusen under läppen.
För mig fanns det inget alternativ, att veta om riskerna jag utsätter mitt ofödda barn för var tillräckligt för att jag inte skulle fortsätta.
Att säga att man inte kan sluta tycker jag är att överdriva, klart att man KAN, med rätt motivation och inställning så är allt möjligt. Det kan vara svårt, jobbigt, krävande, påfrestande, irriterande. Men man KAN.
Varför skulle man inte kunna, det är helt och hållet ens eget val.
Jag är mäkta imponerad över mig själv som klarade att sluta tvärt, jag vill skicka en peppande knuff i rätt riktning till er som försöker, och ett rungande hurra för er som lyckats!
Det är inte rätt tid att vara egoistisk under tiden man är gravid!
Stort Lycka till!